alle Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk samengesteld, die reeds op 25 Juni in twee auto's vertrok en, begeleid door twee Duitse officieren en ambtenaren van de gemeente Breda, op 27 Juni te Parijs aankwam. Bij het verdere onderzoek bleken van de groep Bordeaux aldaar nog 500 vluch telingen te zijn achtergebleven, terwijl een groot deel verder zuidelijk was getrokken, waarvan velen zelfs in Marseille, Nice enz. terecht waren gekomen. Zonder hier verder op in te gaan, kan worden vermeld, dat het ten slotte na veel moeite en organisatie is gelukt, de Nederlanders uit Zuid-Frankrijk voor de winter naar Breda en andere plaatsen in Nederland terug te voeren, waarbij, be halve de genoemde Nederlandse missie, medewerking verleende de Association de Secours aux Réfugiés Neerlandais te Parijs en het Rode Kruis, terwijl ook de Duitse autoriteiten al het mogelijk hebben gedaan, om deze terugkeer te bespoedi gen. Vele Nederlanders in Zuid-Frankrijk waren in moeilijkheden gekomen door ge brek aan geld, of door de onmogelijkheid, Nederlands geld te wisselen. Tallozen hebben door, dikwijls voor hen geheel ongewoon, werk in hun onder houd moeten voorzien. Men kan niet anders dan bewondering hebben voor de burgemeester, de ge meenteambtenaren en de leidende personen in Breda voor de wijze, waarop zij deze plotselinge evacuatie in zo goed mogelijke banen hebben weten te leiden. Het totaal aantal slachtoffers van luchtaanvallen, dat het leven verloor, bedroeg ongeveer 80. Hieronder waren er 51, die zich bevonden in een school te St. Niklaas, ten W. van Antwerpen, die door een bom werd getroffen. 448

NIMH | 1953 | | pagina 466