In de rivierkazemat-noord weerde men zich goed. De korporaal kazemat C. werd in het oog gewond en moest het commando overgeven aan een collega, die de verdediging kalm en vastberaden voortzette. Hij plaatste een treffer in een gas houder, zodat deze met een grote vlam leegbrandde. De beschieting met 8,8 cm noodzaakte het personeel, naar de kelder te gaan, waarna drie granaten in de kazemat ontploften, die het kanon vernielden. Het zelfde lot trof de zw. mitrailleur. De kazemat B.24, bezet door een sergeant en 3 man, was te 8.00 nog intact. De C. van de kazematten B.24, G.25, S.81 en S.26 heeft zijn personeel veel bezocht en op het hart gedrukt, onder geen voorwaarde terug te gaan. Twee soldaten, die dit toch deden, sneuvelden. Kazemat G.25 had het hard te verantwoorden. De groeps C. was met 8 man van zijn groep en 6 man van de zw.mitr. uit B.24 opgesteld in een semi-permanente opstelling (s.p.o.) aan de weg naar de stuw. Zij ontvingen tot 7.00 zwaar vuur, waarbij van de tirailleurs 7 man sneuvelden en 1 zwaar werd gewond. Met de overgebleven 6 zware mitraillisten is de groeps C. daarop 100 m terug gegaan, doch daarna zijn zijj de groeps C. het eerst, om beurten naar de kazemat teruggegaan, om de mitrail leur te bedienen, die te 8.00 nog in volle actie was. Van kazemat S.81 werd na enige tijd de mitrailleur vernield, een man sneuvelde en de groeps C. werd gewond, doch bleef in de s.p.o., tot de soldaten hem dwongen, naar de eerste hulppost te gaan. Te 8.00 streed de groep nog met de geweren. Ook van S.26 werd de mitrailleur vernield, doch de strijd werd te 8.00 nog met geweren voortgezet. Ten Z. van de brug hadden enkele partiële overgangspogingen plaats. Kazemat B.20 was te 8.00 nog intact. Van G.22 werd te 8.00 de lt.mitr. stuk geschoten en de schutter gewond. Van G.23 was de mitr. 7.00 defect geschoten en sneuvelde de schutter, ter wijl de helper zwaar gewond raakte. Van kazemat S.21 is een der mitrailleurs vernield. Bij de zuidelijke twee sectiën werd niet aangevallen. Te 8.00 kon noord van de brug nog slechts vuur worden gebracht door B.24 en G.25 en door 15 geweerschutters van S.81 en S.26, terwijl zuid van de brug nog intact waren 1 lt.mitr., de zw. mitr. van B.20 en bovendien de twee zuidelijke sectiën. Te 8.15 slaagde de vijand er in, onmiddellijk ten N. van de brug aan wal te komen en B.20 en B.24 te vermeesteren. Van G.25 werd toen de lt.mitr. vernield, waarna de verdedigers spoedig ge vangen werden genomen. De luitenant, C. van de sectie Z. van de brug zag de Duitsers in de richting Horn oprukken en trok terug met de groep van G.22 (8.45), doch slechts een deel 50

NIMH | 1953 | | pagina 68