Kort vóór 4.00 begon het overvliegen van Duitse vliegtuigen in de richtingen W. en Z.W. en kort na 4.00 vlogen 3 Duitse vliegtuigen zeer laag over de O. Maas oever, die niet mitrailleerden en niet bombardeerden, terwijl een vliegtuig laag over de cp. van de C.C. vloog, die buiten staande zich voor mitrailleur- vuur moest dekken. Bij Wessem kwam na 4.00 uit het gebied ten O. van de Maas een afdeling van de luchtwachtdienst over de Maas en bij Maasbracht een brigade marechaussee uit Susteren; beide afdelingen wisten slechts van horen zeggen, dat de Duitsers ons land waren binnengevallen. Hoewel men in gespannen verwachting verkeerde, schijnt toch geen enkel positief bericht omtrent grensoverschrijding door de Duitsers te zijn ontvangen, voordat deze in het eigen vak optraden, hetgeen belangrijk later dan te Roermond plaats had. Het vernielen van de pontveren te Wessem en Linne en het leggen van de zinkschepenversperring heeft echter nog op tijd plaats gehad. Volgens de beschikbare gegevens werden de eerste Duitse troepen door de luitenant te Wessem op 500 a 600 m ten O. van de Maas waargenomen. Het tijdstip staat niet vast, omdat de verschillende meldingen uiteen lopen. Volgens de C.C. was dit 5.00, doch volgens andere berichten later. De opgave van de burgemeester van Linne vermeld eveneens 5.001). De C. van de staande patrouille te Linne kwam over de Maas, juist toen de zinkschepenversperring vóór de stuw werd gelegd. Deze onderofficier was uitgeweken voor een Duitse patrouille. Volgens de gegevens zou dit 6.30 zijn geweest, welk tijdstip wel te laat zal zijn vermeld. Voor het vernielen van de bruggen over het kanaal WessemNederweert werd tijdig bevel 2) gegeven, doch de vernieling van de bruggen 1309 en 1310 slaagde niet. Slechts de peilers waren ontwricht, zodat blijkbaar de ladingen te zwak waren. Daarop is tot driemaal tevergeefs getracht, met de reservelading van de sluis te Panheel alsnog brug 1310 te vernielen. Ook de brug 1309 is niet opnieuw vernield kunnen worden en hierdoor werd de betekenis van de vernieling van brug 1316 zeer verminderd. Zoals uit Duitse gegevens is gebleken, heeft dan ook de 19e Duitse Div., die bij Roermond is overgegaan en oprukte over de Napoleons weg, gebruik gemaakt van brug 1309, om de vernielde brug 1316 te omtrekken. De luitenant, C. van deze vernielingsploegen, heeft zich later, toen de vijand reeds op de W. Maasoever was, met zijn detachement naar Weert begeven, waar hij zich meldde bij de Vak C. 55 Volgens de zeer spaarzame gegevens van de 14e Duitse Divisie, overschreed deze de grens te 3.55 (Ned. tijd). Vermoedelijk is daartoe opdracht verstrekt, nadat het bevel voor het uitvoeren van vernielingen ten W. van de Maas vanwege C.-Peel Div. was ontvangen.

NIMH | 1953 | | pagina 73