op de kazemat de mitrailleur werd getroffen, moest hij zich dekken in de 60 X 60 cm nauwe ingangsopening, waar hij later werd gevangen genomen. De kazematten S.l en B.4 waren te 9.30 nog intact. De luitenant te Wessem heeft het gevecht goed kunnen waarnemen en zag Duitse infanterie in gevechtsformatie de Maas naderen. Toen hij bericht ontving, dat er pag. in aantocht was, zond hij de vaandrig sectie C. bevel: „vasthouden, hulp in aantocht". Het stuk pag. verscheen echter niet. In een telefoongesprek had hij de C. van de grenswacht Thorn verzocht, de Z.rand van Wessem te willen bezetten, doch toen dit niet werd uitgevoerd, gaf hij hiertoe opdracht aan een korporaal met 7 man. Tegen 10.00 werd het artillerievuur des vijands verlegd naar de kazematten ten N. van het kanaal en op het gehucht Pol en werd de overgang geforceerd bij Maasbracht; tegelijkertijd begon een overgangspoging bij Wessem, waarop G.202, G.204 en S.l het vuur openden. In S.l was nog slechts een soldaat aanwezig, daar de sergeant en zijn helper de kazemat hadden verlaten. De vijand leed veel verliezen en de overgangspoging slaagde niet. Toen deze echter werd herhaald, bereikten de Duitsers de westelijke oever; slechts de eenzame soldaat in S.l vuurde nog steeds door. De Duitsers zonden daar toen 4 gevangen genomen soldaten heen, doch toen deze bij de kazemat kwamen, was deze dappere man juist gesneuveld. De luitenant te Wessem zag de Duitse soldaten Wessem naderen. Hij verborg zich in een zijstraat, doch toen hij waarnam, dat de bezetting van B.4 door 15 Duitsers werd gevangen genomen, snelde hij er naar toe, loste twee schoten uit zijn pistool, doch werd neergeschoten. Gewond neerliggende was hij er getuige van dat grote troepen Duitsers de Maas overstaken. De korporaal, die met 7 man de Z.rand van Wessem bezet had, werd door de Duitsers verrast; een man sneuvelde, doch de korporaal zag kans, met de overigen België te bereiken 1). Te 10.30 waren dus met verlies van 7 gesneuvelden de twee sectiën ten Z. van het kanaal na goede strijd buiten gevecht gesteld. Na het verzoek van C.-3e Comp. om het stuk pag. te zenden, was de C. der 2e Comp. persoonlijk machtiging gaan vragen aan de B.C. en het stuk werd naar Wessem gezonden. Bij de beschadigde brug 1310 durfde de stuks C. deze met het oog op het gewicht van zijn stuk niet te overschrijden en wilde hij in stelling komen bij het gehucht Pol; hij werd daarin echter verhinderd door het artillerievuur der Duitsers. Toen hij in stelling kwam achter de noordelijke dijk van het kanaal naar Wessem, had hij geen schootsveld. Teneinde raad heeft hij zich 59 0 Hij is ten slotte in Sas van Gent aangekomen.

NIMH | 1953 | | pagina 77