De gang van zaken bij 3-17 G.B. werd de B.C. slechts gedeeltelijk bekend. Toen C.-2e Comp. hem bezocht, om toestemming te verkrijgen voor het zenden van het stuk pag. naar Wessem, kreeg hij althans de wetenschap, dat een aanval bij deze compagnie aan de gang was en dat de 2e Comp. niet werd aangevallen. Meer berichten hebben hem niet bereikt. Omstreeks 10.15 drongen de Duitsers Horn binnen en deze namen de B.C. en de hem vergezellende officieren en sergeant-majoor gevangen. Hiervan werd nog een postduiven-bericht weggezonden naar C. Vak Weert. Het is niet duidelijk, waarom de B.C. met een paar metgezellen op zijn cp. te Horn bleef wachten, tot hij werd gevangen genomen, zich zelfs van het enige middel om aan de Duitsers te ontkomen, ontdeed, doch het personeel, dat nog beschikbaar was, 3,5 km meer westwaarts een verdedigende taak opdroeg. Logischer zou zijn geweest, indien de B.C. maatregelen had genomen, dat zolang mogelijk de bij de cp. binnenkomende berichten werden opgevangen en doorgezonden, doch dat hij zelf bij het laatste strijdende gedeelte bleef. De luitenant te Exaeten kreeg van de overgave omstreeks 10.30 bericht door middel van een motorordonnans. Toen hij kort daarna Duitse troepen zag naderen, heeft hij de terugtocht aanvaard op Weert. Zijn detachement, waarbij zich dat van de luitenant, belast met de vernielingen achter het vak van de 3e Comp., aansloot, bereikte de Peel-Raamstelling en werd door de Vak C. naar Leende gezonden. Samenvatting Uit het vorenstaande volgt, dat de overvalpoging op de brug te Roermond is verijdeld, dat de hindernissen en vernielingen zijn uitgevoerd kunnen worden, behoudens twee bruggen over het kanaal WessemNederweert en dat de twee aangevallen compagnieën op de overgangspunten goede strijd hebben geleverd tegen een overmachtige tegenstander, die van moderne middelen op de grond en in de lucht was voorzien. Daarmede heeft het bataljon zijn taak met ere vervuld. De niet aangevallen compagnie heeft de stellingen bezet gehouden tot lang nadat de overgangen te Roermond en te Wessem waren geforceerd. Te betreuren is, dat deze C.C. daarop geen poging heeft gewaagd, door het terrein weg te komen, doch zich met zijn compagnie heeft overgegeven. Uit het dagboek der 19e Duitse Divisie blijkt, dat de Duitsers, nadat de over gang was geforceerd bij Roermond en Buggenum, zijn opgerukt naar Horn. De overtocht werd met vlotten e.d. verricht, waarbij ook van de onbeschadigde motor-pont werd gebruik gemaakt. De divisie boog naar het Z.W. af en te 13.00 (11.20 Ned. tijd) werd het kanaal 67

NIMH | 1953 | | pagina 85