werd verbroken. Daarop vroeg en verkreeg hij toestemming, het zinkschip te doen zinken, hetgeen te 3.30 werd uitgevoerd. Daarna gingen de bruggen te Roermond en Buggenum de lucht in en vervolgens deed de luitenant de trap van de stuw springen en zijn enige baggermolens tot zinken gebracht. Na het springen der bruggen waren de telefoonverbindingen vrijwel overal gestoord. Toen de B.C. zekerheid had omtrent de grensoverschrijding, wilde hij de radiozender in werking stellen, die echter door gebrek aan stroom niet meer functionneerde. De Duitse aanval in het vak van dit bataljon werd, zoals in het begin van dit Hoofdstuk werd uiteengezet, uitgevoerd door de noordvleugel van de 19e Divisie en door een deel van de 30e Divisie. De scheidingslijn, tevens de scheidingslijn tussen IXe en Xle A.K., liep langs de kunstweg van het Duitse plaatsje Brüggen naar Swalmen en noordelijk langs Swalmen en Haelen. Bij Buggenum had een overvalpoging plaats op de spoorbrug, waarna een pantsertrein, gevolgd door een goederentrein met troepen naar de brug reed, terwijl vervolgens de aanval werd ingezet door II/I.R. 59 en de Aufklarungs Abteilung 19. De 30e Duitse Divisie x) richtte haar aanvallen op Neer met III/I.R. 46 en op Veer, ten Z. van Kessel, met I/I.R. 46. De scheidingslijn tussen I.R.46 en het noordelijk daarvan aanvallende I.R.6 liep midden door Reuver, over het voetveer te Kessel, zuid langs Kapel (in het gehucht Broek) en boog daarna naar het Z.W. naar het gehucht Nijken (2 km ten N.W. van Roggel). Deze divisie was voor de aanval gereed gesteld met de voorbataljons onmid dellijk aan de grens en met daarachter niet minder dan 6 Afdelingen artillerie in de strook tussen de kunstweg naar Swalmen en de lijn HeidhausenKessel. De luitenant, commandant van het detachement ten O. van de Maas, die zijn cp. te Swalmen had, ontving, naar hij in zijn verslag verklaart, te 2.30 een bericht van C.-17 G.B., dat een autobus met politietroepen op weg was van Roermond naar Swalmen en dat men meende, dat het Duitsers waren. De luitenant nam maat regelen, deze autobus op te vangen, doch zij verscheen niet. Hij hoorde de explosie van het springen van de brug bij Buggenum en liet door en om Swalmen patrouilleren. De cp. werd bewaakt, om te zorgen, dat geen overval kon plaats hebben. De Duitsers waren intussen opgesloten tot aan de grens en kort voor 4.00 schreeuwde de korporaal van de grenswacht ten O. van Swalmen door de telefoon, 70 i) De bijzonderheden van de 30e Divisie zijn ontleend aan een kaart, die in het laatst van de oorlog op een gevangen genomen Duits officier werd gevonden en in Sept. '52 in het bezit van de Krijgsgeschiedkundige Afdeling kwam.

NIMH | 1953 | | pagina 88