Zij gingen daarna terug en verlegden hun aanval naar het riviergedeelte even ten N. van pl.82. Nadat de kazematten B.30 en B.36 enige voltreffers van artillerie hadden ont vangen, de mitrailleur van B.30 was vernield en van B.36 de munitie opraakte, zagen de Duitsers kans, te ongeveer 7.30 de rivier te forceren. Op het stuweiland weigerde de mitrailleur van B.27 na 100 schoten, van S.32 werd de It.mitr. vernield, waarbij de commandant sneuvelde en een soldaat werd gewond. Rivier kazemat-noord schoot nog op de stalen deur van de brug, waarachter een kanon was gemeld, doch even later werd het kanon in die kazemat door een voltreffer buiten gevecht gesteld en werden twee korporaals gewond, waarvan er een later aan zijn wonden overleed. De Duitsers hebben vrij sterke troepen met drijvende overgangsmiddelen over de rivier gezet, die zijn opgerukt naar Weerd, Hoorn, Haelen en Buggenum. Ten noorden van de brug is nog tot ongeveer 9.00 door B.37, B.33 en B.35 geschoten, doch de strijd was beslist. De luitenant-sectie C. bij de stuw is omstreeks 9.00 (zonder zijn groepen) op Horn teruggetrokken; de sectie zelf werd gevangen genomen. Bij de brugsectie was de sectie C. bewusteloos geraakt, zonder dat dit ontdekt was. De beide groeps Cn. zijn met hun groepen teruggetrokken en een deel bereikte, evenals de sectie zw.mitr., de Peel-Raamstelling. De bezetting van de rivierkazematten en de sectie bij het pontveer vielen onge veer 9.30 in handen van de vijand. De noordelijkste sectie heeft geen vijand waargenomen. Omstreeks 10.30 stelde de sergeant C. vast, dat zowel noord als zuid van zijn sectie geen weerstand meer werd geboden, weshalve hij terugtrok, om echter bij de kunstweg Neer Haelen in handen van de vijand te vallen. De C.C. heeft zich met zijn Co.groep, totaal 12 man, omstreeks 9.00 naar de cp. van de B.C. begeven, omdat de vijand tot op enkele honderden meters was genaderd. In het dagboek der Duitse 19e Div. is vermeld, dat de bezetting van de pant- sertrein Nr. 5 en II/I.R.59 (dat in de goederentrein werd vervoerd) de brug ver nield vonden en dat de pantsertrein door een voltreffer in de locomotief onbeweeg lijk werd geschoten, terwijl zware verliezen werden geleden. Toen de D.C. te 10.00 (8.20 Ned. tijd) bij de brug kwam, vond hij daar het gevecht in volle gang en delen van de Aufkl.Abt.19 en van II/I.R.59 waren, na vernietiging van de bunkers met zware pak. en gemotoriseerde zw. houwitsers, op de W.oever vooruit gestoten, vonden daar slechts geringe weerstand en drongen voorwaarts in de richting van het station Haelen. De hinderlijke flankering uit Z.richting had opgehouden. 79

NIMH | 1953 | | pagina 97