VOORWOORD In de periode van Mei 1940 tot Mei 1942 zijn bij het toen bestaande Krijgs geschiedkundig Instituut door de toenmalige luitenant-kolonel van de generale staf J. J. C. P. Wilson uitgebreide onderzoeken ingesteld met betrekking tot de strijd in de Maaslinie en bij Mill in de Peel-Raamstelling. Het resultaat daarvan is voor een deel gepubliceerd in de Militaire Spectator, voor een ander deel waren de concepten aanwezig, terwijl van enkele Maasvakken de gegevens nog niet waren verwerkt in een aaneengeschakelde beschrijving. In genoemde periode zijn tevens een aantal gegevens verzameld, nodig voor de reconstructie van de opstellingen en indeling der troepen in de Peel-Raamstelling. Van al deze gegevens is gebruik gemaakt voor de redactie van Hoofdstukken I en II en Hoofdstuk III, wat de strijd bij Mill betreft. De arbeid is echter in 1942 gestaakt moeten worden; na de oorlog heeft het geruime tijd geduurd, voordat de bewerking met kracht ter hand kon worden genomen en er bleek uitvoerige correspondentie en gedachtenwisseling nodig, om tot een zo juist mogelijke reconstructie der gebeurtenissen te komen, die uit de na de capitulatie in 1940 samengestelde dagboeken en verslagen en andere gegevens niet in voldoende mate mogelijk bleek. De huidige bewerking van de strijd in Noord-Limburg en Noord-Brabant heeft bij de Krijgsgeschiedkundige Afdeling plaats gehad door generaal-majoor tit. b.d. V. E. Nierstrasz. Deze kon, behalve van de beschikbare officiële gegevens en nog nader verkregen inlichtingen van hen, die van de Nederlandse troepen deel uitmaakten, bovendien gebruik maken van hetgeen uit de Franse, Belgische en Duitse literatuur bekend was en van de onderzoeken, die in Nederland zijn ingesteld met betrekking tot de gerechtelijke vervolging van Nederlanders, die aan overvallen op de Maasbruggen hebben deelgenomen. Wat de operatiën van het Franse Vile Leger betreft, kon te rade worden gegaan bij de drie boeken van Generaal Gamelin, getiteld: Servir, het boek van de officier uit diens staf Jacques Minart, getiteld: P. C. Vincennes, Secteur 4, de artikelen uit de Revue historique de l'armée (fran?aise) nrs. 1 en 2 van 1946, getiteld: Histoire de la guerre 19391945, het boek van Pierre Paillart (adj. van lt.kol. Lestoquoi, C. van de Verkenningsgroep Breda), getiteld: Les quarante jours du 2e G.R.C.A. en Hollande, en Belgique et en France, doch voornamelijk bij het in 1951 verschenen boek van Lerecouvreux: L'armée Giraud en Hollande, bij de bewerking waarvan de officiële Franse gegevens door de schrijver zijn geraad pleegd, terwijl hij tevens zijn licht in Nederland en in België opstak. v

NIMH | 1953 | | pagina 9