was geschoven en dat de vijand rechts en links van het N.Z. lopende deel van de Vliet opdrong. C.-II-R.Gr., die hieruit de conclusie trok, dat de Vlietbruggen bij Rijswijk voldoende afgesloten waren, maar dat de Z. en Z.W. toegangen naar dit oord volkomen open lagen, besloot van zijn opdracht af te wijken en liet zijn eerst aankomend onderdeel, de 3e Compagnie, een opstelling innemen aan de westzijde van de Vliet tussen de Huis te Hoornkade en de weg naar Wateringen (Kleiweg). Hij zelf vestigde zijn cp. in Villa Martha bij de Hoornbrug, in de omgeving waarvan ook de rest van het bataljon voorlopig werd opgesteld. Tussen 9.00 en 10.00 arriveerden nog bij de Hoornbrug: II-2 R.A. (waarvan de commandant reeds eerder was aangekomen), 2-G.B.Gr. en 4-4 Dep.Bat. (waarbij vier zware mitrailleurs van 6-4 Dep.Bat.), terwijl detachementen van 3 en 5-14 Dep.Bat. en III Dep.B.A. verschillende punten aan de Vliet tussen de Hoornbrug en het viaduct bij Voorburg bezetten. Bovendien kwamen detachementen van 2, 6 en 7-14 Dep.Bat. aan in het terrein west van de Vliet, nabij de trambrug, de 76 Bt.Lu.A., en de wegen naar Wateringen en Poeldijk, terwijl reeds vroeg in de ochtend twee sectiën van 1-II-R.Gr. te Leidschendam waren aangekomen, en een detachement kaderopleiding en een detachement politietroepen reeds enige tijd in de omgeving van het viaduct over de Vliet bij Voorburg ageerden. Alvorens de na 10.00 gevoerde acties tussen de Hoornbrug en Ypenburg, welke tenslotte leidden tot het weder bezetten van het vliegveld, te behandelen, zal eerst in het kort worden besproken op wiens bevel de hierboven genoemde onderdelen ter plaatse waren gekomen, welke opdrachten zij hadden ontvangen en hoe zij deze uitvoerden. Det.ptr.-Vg.H.; D et.kader opleiding W.Fr.-Vg.H.; Det.l-II-R.Gr. C.-Det.ptr.-Vg.H. had zich om 6.30 op H.K.-Vg.H. gemeld, waar hij, volgens zijn zeggen, de volgende opdracht ontving: Toestand op Ypenburg is critiek. Val den vijand in den rug aan." Het detachement, bestaande uit twee sectiën, verplaatste zich daarop door Voor burg naar de nieuwe rijksweg naar Utrecht. Ongeveer 1000 m voorbij het viaduct over de Vliet werd afgestegen, de rijksweg verlaten en opgerukt in de richting van het vliegveld. Al spoedig stelde men vijand vast in de omgeving van de toen reeds verlaten 13e Bt.Lu.A. bij Leeuwenbergh, waarna zich een vuurgevecht ontwikkelde waarbij het detachement tevens mi- trailleurvuur ontving uit laag overkomende vijandelijke vliegtuigen. Verder oprukken door het volkomen open terrein bleek niet mogelijk, en na enige tijd werd het gehele detachement teruggenomen op het meer dekking bieden de terrein aan de rijksweg, tussen de gasfabriek en het viaduct over de Vliet, waar, zoals hierna zal blijken, later contact werd verkregen met het detachement kader opleiding W.Fr.-Vg.H. en een sectie van 1-II-R.Gr. Het Det.kaderopleiding, ter sterkte van een adjudant-onderofficier-commandant, 88

NIMH | 1954 | | pagina 106