twee sergeanten en 19 korporaals, was op last van C.-W.Fr.-Vg.H. omstreeks 5.30 per autobus uit Leiden afgereden naar Leidschendam, met opdracht de aldaar gelande valschermtroepen te bestrijden. Te Leidschendam werd van de burgemeester vernomen, dat in het dorp en de omgeving daarvan geen parachutisten waren geland, maar dat zulks wel het geval was bij Voorburg aan de Vliet en in de omgeving van de nieuwe rijksweg naar Utrecht. Het detachement reed daarop langs de Vliet tot vóór het viaduct bij Voorburg, waar de autobus werd verlaten. Vervolgens werd opgerukt langs de weg oost van de Vliet. Al spoedig bleek, dat de boerderij Den Honaard, 250 m voorbij het viaduct, door de vijand was bezet. Bij een poging om deels langs de Vliet, deels door het bedekte terrein oost daarvan, tot de boerderij door te dringen, geraakte de oostelijke patrouille onder mitrailleurvuur, waardoor de commandant van het detachement en twee onder officieren gewond geraakten. Deze patrouille trok daarna terug op de rijksweg tus sen de gasfabriek en het viaduct en later naar een schoolgebouw, 500 m N.O. van het viaduct. De langs de Vliet uitgezonden patrouille geraakte eveneens onder vuur, waar door een korporaal sneuvelde en een sergeant zwaar gewond in handen van de vijand viel. Tenslotte trok ook deze patrouille omstreeks 11.00 terug naar het schoolgebouw, alwaar de gewonde detachementscommandant intussen had ver nomen, dat zich te Leidschendam een eigen infanterie-afdeling bevond, waarna hij zich per rijwiel daarheen had begeven om versterking te vragen. Hij trof aldaar een luitenant met twee sectiën grenadiers van 1-II-R.Gr. aan. Dit detachement van 1-II-R.Gr. was kort na 5.00 per autobus uit Den Haag daarheen vertrokken via Voorburg. De commandant had te Leidschendam de wegen doen afsluiten en zich ver volgens naar het gemeentehuis begeven, waar hem werd medegedeeld, dat te Leidschendam geen valschermtroepen waren waargenomen, maar wél langs de Vliet in de richting van Voorburg, waarheen reeds Nederlandse soldaten waren vertrokken. x) Toen enige tijd later C.-kaderopleiding zich bij hem vervoegde en om verster king verzocht, zond hij een sectie onder een sergeant naar het viaduct. De andere sectie liet hij, in verband met een opgevangen radiomelding omtrent gelande parachutisten in de omgeving van Voorschoten, de kunstweg Veur-Voorschoten afsluiten. Na aankomst van de sectie van 1-II-R.Gr. bij de school N.O. van het viaduct te Voorburg, werd door C.-kaderopleiding een gezamenlijk aanvalsplan ontworpen, waarvan de uitvoering werd opgedragen aan de oudste sergeant van de kader opleiding, aangezien de adjudant-onderofficier zich in verband met zijn verwon ding onder geneeskundige behandeling moest stellen. Nadat nog bij de gasfabriek verband was verkregen met het Det.ptr., werd 89 Bedoeld werd de kaderopleiding-W.Fr.-Vg.H.

NIMH | 1954 | | pagina 107