omstreeks 12.40 de aanval op de boerderij Den Honaard ingezet. Door het vijande lijke vuur werd een korporaal gewond, maar de boerderij, welke intussen door de Duitsers was ontruimd, werd tenslotte bezet. De daar aangetroffen zwaar gewonde sergeant van de kaderklasse werd afgevoerd, waarna nog een tweetal Duitsers in de omgeving van de boerderij krijgsgevangen werden gemaakt. Na afloop van deze actie keerde het detachement kaderopleiding op bevel van C.-W.Fr.-Vg.H. naar Leiden terug. De politietroepen rukten aanvankelijk nog op langs de Vliet in de richting van Rijswijk, zonder meer vijand te ontmoeten. In de avond trok het detachement terug naar het viaduct, vanwaar het in de nacht naar H.K.-Vg.H. terugkeerde. De sectie van 1-II-R.Gr. keerde terug naar Leidschendam. Aldaar was intussen ook Vbd.A.-I L.K. aangekomen, daarheen gezonden op last van de L.K.C., ter verdediging van het kantonnement Veur. Zij had de noordrand van Veur afge sloten. 14 Dep.Bat. Dit bataljon legerde met de staf en zes compagnieën te Rijswijk. 1) Tijdens het bombardement van Ypenburg gingen de C.Cn. op eigen initiatief over tot het afsluiten van de toegangswegen naar de legeringsgebouwen, terwijl tevens het vuur werd geopend op laag dalende vliegtuigen. Naarmate de B.C. in de loop van de ochtend berichten ontving omtrent landin gen van Duitse vliegtuigen en parachutisten rondom Ypenburg en in de polders west van de Vliet, gaf hij zodanige opdrachten aan zijn C.Cn., dat tenslotte, ver moedelijk omstreeks 10.00, de volgende opstellingen waren ingenomen. 2-14 Dep.Bat.: een sectie beveiligt 76 Bt.Lu.A.; een sectie bij de Hoornbrug (vermoedelijk op landgoed Hoornwijk); een sectie op landgoed Zeerust. Beide laatstgenoemde sectiën hadden van C.-3-III-R.Gr. het verzoek ont vangen, de omgeving te zuiveren van parachutisten, waaraan in samenwerking met reeds ter plaatse aanwezige onderdelen werd voldaan. 3-14 Dep.Bat.: een sectie beveiligt cp.-14 Comp.Lu.Mitr. bij Drievliet; rest der compagnie, waarbij twee sectiën zware mitrailleurs, op landgoed Vredenoord e.o. 5-14 Dep.Bat.: een sectie in bedekte terrein bij Effatha; een sectie nabij Heeswijk, tegenover de Oude Tolbrug; twee sectiën in het bedekte terrein van Middenburg. 6-14 Dep.Bat.: aan de Vredenburchweg ter hoogte van de spoorbaan Den Haag- Delft en patrouillegang in de polders ter weerszijden daarvan; de compagnie beschikte over twee zware mitrailleurs. 90 x) De le Comp. legerde te Delft en werd op 10 Mei, op voorstel van C.-14 Dep.Bat., onder de bevelen gesteld van C.-3 Dep.Bat. aldaar. De 4e Comp. bevond zich als 14 Dep.C.B.T. in de provincie Zeeland.

NIMH | 1954 | | pagina 108