7-14 Dep.Bat.: ter weerszijden van de weg Rijswijk-Wateringen (Kleiweg), tus sen 76 Bt.Lu.A. en de trambrug over de Vliet; patrouillegang in de polders. III Dep.B.A. Dit detachement, ter sterkte van enige honderden karabijndragenden, werd aanvankelijk in reserve gehouden op de Haagweg nabij de Hoornbrug, m.u.z. van 50 man onder een luitenant, die reeds omstreeks 9.00 ter beschikking werden ge steld van C.-II-R.Gr. en later in de richting van het vliegveld mede oprukten, waarbij een korporaal en een soldaat het leven verloren. Van de rest werd omstreeks 11.00 een detachement onder een kapitein opgesteld nabij de cp. van C.-II-R.Gr. (Villa Martha), vanwaar het later west van de Vliet werd ingezet, ter aflossing van 3-II-R.Gr. (zie hierna). Tevoren waren om 9.30 vier patrouilles, elk van 15 man en een onderofficier, van de Hoornbrug uitgezonden langs de Vliet richting Voorburg, met opdracht de bruggen bij Drievliet en Heeswijk (Oude Tolbrug) en twee Vlietbruggen te Voorburg (Kerkbrug en Wijkerbrug) te bezetten. De patrouilles, bestemd voor laatstgenoemde drie bruggen, geraakten tussen Zeerust en het bedekte terrein bij Leeuwenbergh en Dorrepaal onder verrassend vijandelijk vuur, afgegeven door parachutisten, die in laatstbedoeld terrein waren doorgedrongen. Een soldaat sneuvelde terwijl een wachtmeester en twee man ge wond geraakten. De drie patrouilles werden daardoor gewikkeld in het z.g. gevecht om Dorrepaal en Leeuwenbergh (zie blz. 106). C.-2-G.B.Gr. (de reserve-compagnie van het bataljon) te Scheveningen had omstreeks 6.00 het telefonische bevel van de B.C. ontvangen, zijn compagnie snel te verplaatsen naar H.K.-Vg.H. alwaar nadere orders zouden volgen. Op dat uur bevond zich één sectie nabij het radiostation te Scheveningen, terwijl twee sectiën waren ingezet nabij het Koninklijke landhuis Ruygenhoek, waartoe omstreeks 5.00 door de B.C. bevelen waren verstrekt op grond van ont vangen meldingen dat aldaar parachutisten zouden zijn geland. Achtereenvolgens vertrokken per auto naar het Bezuidenhout: de le Sectie, de 2e Sectie (radiostation), de 3e en 4e Sectie (Ruygenhoek) en de commandogroep. Op H.K.-Vg.H., waar de compagnie ongeveer 9.00 voltallig aanwezig was, werd mondeling opdracht ontvangen, onder achterlating van één sectie af te marcheren naar Vliegpark Ypenburg („waar 70 a 80 parachutisten zouden zijn gedaald") en dit vliegveld te bezetten. De compagnie marcheerde, te zamen met 4-4 Dep.Bat., met veiligheidsmaatregelen naar de Hoornbrug, waar de comman dant, die vooruit was gegaan, zich intussen meldde bij C.-II R.Gr. C.-4-4 Dep.Bat. had omstreeks 9.00 de telefonische order van zijn B.C. ont vangen, zijn compagnie per auto te verplaatsen naar de ingang van het Haagse Bos en zich persoonlijk te vervoegen op het H.K.-Vg.H. tot het ontvangen van 91

NIMH | 1954 | | pagina 109