loopgraaf ondergebracht onder bewaking van enige manschappen, die daardoor niet meer konden deelnemen aan het vuurgevecht. Bovendien was tijdens de opmars van 5-4 Dep.Bat. nog vuur van deze eigen troepen ontvangen. Begrijpelijkerwijze bracht de komst der kameraden van 5-4 Dep.Bat. dan ook grote ontspanning. Een lichte mitrailleur werd onmiddellijk zodanig opgesteld, dat ook in Z.W.- richting vuur kon worden gebracht. Korte tijd na aankomst van 5-4 Dep.Bat. op het vliegveld, werd Ypenburg door Engelse of Duitse vliegtuigen gebombardeerd. Verliezen werden hierdoor niet geleden, hoewel een onderkomen van M.C.-III-R.Gr. door een dichtbij inslaande bom bezweek. C.-5-4 Dep.Bat. en de 3e Sectie bleven nabij de Pongonghoeve tot de Duitse verdedigers van de Johannahoeve omstreeks 18.30 de wapens neerlegden (zie blz. 103). Daarna vertrok de C.C. naar hoeve Ypenburg, waar hij gedurende de nacht verbleef (zie blz. 114). De verliezen der compagnie bedroegen: twee manschappen gedood; twee officieren en zeven manschappen gewond. 2-G.B.Gr. (min een sectie) was kort na 10.00 van de Hoornbrug opgerukt. Beide voorsectiën bereikten zonder op vijand te stoten de boerderij Zuid hoorn. Toen zij de opmars wilden voortzetten, werd bij het betreden van het open terrein vuur ontvangen uit de richting van de Johannahoeve. Een korporaal ge raakte gewond en de C.C. achtte een verder oprukken niet mogelijk zolang de vijandelijke vuurbron niet vastgesteld en daarna uitgeschakeld zou zijn. Hij berichtte C.-II-R.Gr., dat zijn compagnie zich op de boerderij Zuidhoorn bevond en dat de gevechtsaanraking met de vijand tot stand was gebracht. Voorts vroeg hij vuurversterking van zware mitrailleurs en zond hij zijn reserve-sectie (4e S.) naar de Pongonghoeve, om te trachten van daar uit op te rukken naar de Johannahoeve. Deze poging had geen succes. Tot 18.00 bleef de opstelling der compagnie vrijwel ongewijzigd. Omstreeks dat uur ontving de C.C. bevel van C.-II-R.Gr., terug te trekken naar de Hoorn brug. 2-II-R.Gr. (min drie sectiën) Dit onderdeel bereikte hoeve Ypenburg vermoedelijk kort voordat de le Sectie van 5-4 Dep.Bat. daar aankwam. In de nabijheid werden aangetroffen: C.-le Sectie van 2-III-R.Gr., C.-3e Sectie van 1-III-R.Gr., alsmede een S.C. van M.C.- III-R.Gr. met een gering aantal manschappen, die tijdens het Duitse bombarde- 97 0 Zowel C.-Lvd. als de plv. C.-M.C.-III-R.Gr. noemen 14.45 als tijdstip van het Engelse bom bardement. Volgens C.-I L.K. zou dit omstreeks 17.00 hebben plaats gehad, kort na een Duits bombardement. Het rapport van het Centraal luchtwachtbureau maakt wel melding van aanvallen van Duitse Messerschmitts op het vliegveld Ypenburg om 14.44 en 16.26, doch vermeldt niets omtrent een Engels bombardement op die tijdstippen.

NIMH | 1954 | | pagina 115