tussen 13.00 en 13.30 hoeve Ypenburg, waar halt werd gehouden teneinde een defecte mitrailleur te herstellen. De le Sectie en de commandogroep zijn later daar heen gevolgd. De 3e Sectie was linkervoorsectie en kwam via het bedekte terrein tussen Hoorn- wijk en de Pongonghoeve bij laatstgenoemde boerderij terecht. De 4e Sectie, waarbij de C.C. zich aansloot, rukte kort voor 14.00 van Hoeve Ypenburg op naar de weg in aanleg, van waar de C.C. een ordonnans zond naar C.-le Sectie bij hoeve Ypenburg met bevel op te rukken naar het vliegveld. 1) De 4e Sectie zette spoedig daarna de voorwaartse beweging voort en bereikte de N.W.- rand van het vliegveld, rechts aangeleund aan de 4e Sectie van 2-II-R.Gr. en links aan de 2e Sectie van 5-4 Dep.Bat. Bij het verder doordringen op het veld werd van verschillende kanten vuur ontvangen, waardoor o.a. de C.C. dodelijk werd getroffen. Kort daarna begon het luchtbombardement, waardoor grote verwarring ont stond en een deel der manschappen terugvloeide in de richting van de Hoornbrug. De overigen, waarbij de sergeant, C.-4e S. zich bevond, zochten dekking in de houtrand tussen de kunstweg en de Z.W.zijde van het vliegveld, vanwaar zij enige tijd later, op bevel van C.-II-R.Gr., terugtrokken naar de Hoornbrug. Terwijl zich het bovenstaande afspeelde, was de linkervoorsectie (3e Sectie) van de Pongonghoeve opgerukt langs de Molentocht, met de bedoeling het vlieg veld bij de Watermolen binnen te dringen. De sectie werd echter onder vuur ge nomen uit de op 200 m afstand gelegen Johannahoeve, zodat de luitenant, S.C. besloot eerst deze weerstand uit te schakelen. Het werd hem echter al spoedig duidelijk, dat een aanval over het open weiland tot mislukking zou zijn gedoemd, zolang het vijandelijke vuur niet voldoende kon worden onderdrukt. Hij zond daarom een ordonnans naar achteren met verzoek de hoeve onder vuur te laten nemen. Toen na één a twee uur nog niet aan dit verzoek was voldaan, en evenmin een intussen uitgebracht vuur van enige zware mitrailleurs tot enig resultaat leidde, besloot de S.C. een poging te doen de hoeve verrassend aan te vallen en te nemen. Met behulp van een in de Molentocht liggende boot, een bij de Pongonghoeve aangetroffen boerenkar en enige planken werd een overgang over de Molentocht geïmproviseerd op een plaats, welke uit de Johannahoeve niet kon worden inge zien. Na veel moeite kwam de sectie aan de andere zijde van de Molentocht aan, waarna achter elkander langs het smalle landweggetje kruipende terrein werd gewonnen in de richting van de Johannahoeve. Men slaagde erin tot vlak bij de boerderij te naderen zonder dat vuur werd ontvangen. De S.C. gelastte daarop de aanval en stormde moedig naar voren, op de voet gevolgd door zijn manschappen. Bij het betreden van het erf opende de vijand het vuur, waardoor de S.C., een korporaal en een soldaat gewond neerstortten. De achter hen volgenden geraakten daardoor in verwarring en maakten keert. Zij 99 Of deze sectie het vliegveld nog in haar geheel of gedeeltelijk heeft bereikt is niet bekend. Ver moedelijk is zij in de ontstane verwarring tijdens het daarna volgende bombardement teruggevloeid naar de Hoornbrug.

NIMH | 1954 | | pagina 117