spoedden zich terug naar de overgang over de Molentocht en verwisselden van oever, waarna de sergeant, opvolger S.C. de terugtocht naar de Hoornbrug ge lastte. Op de kunstweg tussen Zuidhoorn en de Hoornbrug werd de sectie aan gehouden door C.-I Div., aan wie de opv.S.C. rapport uitbracht over het gebeurde, waarbij hij wees op de noodzaak de Johannahoeve onder artillerievuur te nemen. De D.C. gelastte hem aanvankelijk terug te keren naar de Pongonghoeve, maar trok later deze opdracht weer in. 4-4 Dep.Bat. De compagnie, bestaande uit slechts drie tirailleursectiën, maar versterkt met een zware mitrailleur (vermoedelijk van 6-4 Dep.Bat.), stelde zich tussen 12.30 en 13.15 gereed aan de trambaan N.W. van de wielerbaan, met twee sectiën in voorste lijn en één in reserve. Om 13.25, het tijdstip waarop het uitwerkingsvuur van II-2 R.A. op Ypenburg eindigde, rukte de compagnie op door het aanvankelijk nog vrij bedekte, maar voorbij de wielerbaan zeer open terrein. Onmiddellijk na het betreden van de weilanden werd geweer- en mitrailleurvuur ontvangen uit de richting van de hoofdingang van het vliegveld, in verband waar mede de groepen de verspreide vorm aannamen. Doordat de groepen der rechtervoorsectie bij het voorwaarts gaan het beloop volgden der soms vrij brede sloten, welke in Z.O.richting naar de weg liepen en daarmee dus een scherpe hoek vormden, geraakte de linkervoorsectie al spoedig in de verdrukking, daar de rechter vóór haar verscheen: De C.C. liet daarom de oorspronkelijke rechtervoorsectie als linkervoorsectie optreden, zette de reservesectie rechts van haar in, en nam de achtergeraakte linkervoorsectie in reserve. Toen deze wijziging was uitgevoerd werd opnieuw voorwaarts gegaan. Het vijandelijke vuur nam echter in hevigheid toe en de voorwaartse beweging kwam op ongeveer 250 m afstand van de hoofdingang van het vliegveld tot staan. Vijandelijke vuurorganen werden vastgesteld 100 m west van de ingang van het vliegveld, bij de boerderij Loos en bij de boerderij Zorg en Vlijt aan de Vliet. De C.C. zond twee ordonnansen naar C.-II-R.Gr. met verzoek, de vijandelijke opstellingen onder mortiervuur te nemen. J) Bij de rechtervoorsectie vielen intussen de eerste slachtoffers. Een mitrailleur- schutter sneuvelde, een tirailleur werd gewond en een lichte mitrailleur geraakte defect. Doordat bovendien vuur in de rug werd ontvangen uit de richting van 's-Gra- venmade en enige Duitse vliegtuigen de omgeving mitrailleerden, werden de manschappen op de rechtervleugel gedemoraliseerd en ontstond aldaar de neiging terug te gaan. De cadet-vaandrig, S.C., die zich op de linkervleugel zijner sectie bevond, bemerkte dit te laat om nog te kunnen ingrijpen. 100 Dit verzoek heeft de B.C. niet bereikt. De sectie mortieren heeft niet gevuurd.

NIMH | 1954 | | pagina 118