Toen de C.C. de teruggaande beweging op de rechtervleugel, welke spoedig in een vlucht ontaardde, waarnam, gaf hij bevel tot het teruggaan der compagnie naar het bedekte terrein bij de wielerbaan. C.-rechtervoorsectie trachtte deze beweging te beveiligen, door samen met een korporaal een lichte mitrailleur te bedienen en daarmee vuur te brengen op hoeve Loos. Ook met de zware mitrailleur, opgesteld ter hoogte van de reserve-sectie, werd nog enige tijd een beveiligend vuur afgegeven. C.-rechtervoorsectie geraakte echter al spoedig aan de knie gewond, de korporaal sneuvelde, waarna de S.C. zijn opstelling kruipende verliet en na veel moeilijk heden en grote gevaren tenslotte de wielerbaan wist te bereiken. Daar waren intussen de meeste manschappen der compagnie aangekomen. De verliezen waren echter niet gering. Een korporaal en acht soldaten waren gesneuveld, terwijl het aantal gewonden een en twintig bedroeg, waarvan later nog één soldaat overleed. Bovendien waren tien manschappen zodanig uitgeput en doorweekt, dat zij voorlopig niet meer konden worden ingezet. Drie lichte mitrailleurs waren verloren gegaan. De C.C. vormde uit het nog aanwezige personeel en materieel twee sectiën. Vorenstaande, tegen het vliegveld Ypenburg ingezette aanvalsacties, de be schieting door II-2 R.A. en het luchtbombardement hadden tenslotte tot het volgende resultaat geleid. 1. De vijand was verdreven uit de gebouwen in de omgeving van de hoofdingang, welke door het Nederlandse artillerievuur in brand waren geraakt, en was ge deeltelijk teruggetrokken naar de Z.W. en Z.O.rand van het vliegveld, waar enige dekking werd gevonden in bestaande gevechtsopstellingen en ontstane bomtrechters. Een gedeelte van de in gevangenschap geraakte Nederlandse troepen, waar onder C.-III-R.Gr., had kans gezien zich tijdens de ontstane verwarring in vrijheid te stellen en het vliegveld te verlaten in de richting van de Hoornbrug. Een ander deel, waaronder C.-2-III-R.Gr., was onder Duits geleide overge bracht naar de boerderij Loos. 2. Tengevolge van het luchtbombardement was het vliegveld ook door de weinige daarop doorgedrongen Nederlandse troepen ontruimd. Alleen de N.O.helft van de N.W.rand was tijdens en na het bombardement bezet gebleven door zwakke delen van M.C.-III-R.Gr. onder haar moedige plv. C.C. en enige groepen van 5-4 Dep.Bat. 3. De overige Nederlandse onderdelen, welke aan de opmars naar het vliegveld hadden deelgenomen, waren merendeels in opgeloste en dooreengeraakte ver banden teruggetrokken naar de omgeving van de wielerbaan, hoeve Ypenburg, Zuidhoorn en de Pongonghoeve. Zelfs waren afzonderlijke groepen kader en manschappen tot de Hoornbrug teruggevloeid. 101

NIMH | 1954 | | pagina 119