Vermoedelijk heeft de kapitein de D.C. voorgesteld, geschut ter beschikking te stellen. Omstreeks 15.00 meldde C.-l-I Bat.Pag. zich op last van C.-I Div. bij C.-II- R.Gr., die hem verzocht een sectie pag. in stelling te laten komen in een hooiberg nabij de boerderij. Aangezien C.-II-R.Gr. echter intussen het (later onjuist gebleken) bericht had ontvangen, dat de Johannahoeve zich in Nederlandse handen bevond, werd geen opdracht aan de sectie pag. verstrekt en vertrok deze enige tijd daarna naar de Hoornbrug. Ook een vuurmond van 7 veld, op last van C.-2 R.A. door C.-II-2 R.A. om streeks 18.00 naar C.-II-R.Gr. gezonden, werd aanvankelijk teruggestuurd, doch even later, toen bleek dat de hoeve nog in Duitse handen was, naar Zuidhoorn aangetrokken en daar in stelling gebracht. Nadat door deze vuurmond enige schoten waren afgegeven, verlieten de Duit sers de hoeve en werd zij door de Nederlandse troepen bezet. Daarbij vielen een dertigtal parachutisten in onze handen. In de hoeve werden behalve vier dode en zes gewonde Duitsers bovendien aan getroffen de ontzielde lichamen van C.-13 Bt.Lu.A. en drie Nederlandse soldaten, twee vrouwen, drie kinderen en een burger, alsmede een tweetal gewonde burgers en de zwaar gewonde luitenant, S.C. van 3-II-R.Gr. C.-I Div., die van C.-I L.K. opdracht had ontvangen het vliegveld Ypenburg te doen heroveren, had een officier van zijn staf naar Rijswijk gezonden met op dracht, de situatie ter plaatse op te nemen en C.-II-R.Gr. mede te delen, dat alle troepen in de omgeving van de Hoornbrug onder zijn bevel werden gesteld voor de aanval op Ypenburg. Toen bedoelde officier zich op de cp. van C.-II-R.Gr. vervoegde 2), bleek hem, dat reeds enige compagnieën waren ingezet zonder dat daartussen veel verband bestond, en dat C.-II-R.Gr. niet precies wist welke troepen zich in de omgeving van de Hoornbrug bevonden. 3) C.-I Div., die, naar aanleiding van de om 10.00 gehouden bespreking op H.K.- Vg.H., van C.-I L.K. opdracht ontving de aanval op Ypenburg persoonlijk te leiden en daarbij artillerie in te zetten, kwam omstreeks 11.00 te Rijswijk en vestigde zijn cp. in het politiebureau. Door de Vbd.A. werd een telefonische verbinding tot stand gebracht met cp.- C.-II-R.Gr. op villa Martha, terwijl bovendien een inlichtingsofficier bij C.-II- R.Gr. werd gedetacheerd. Toen het aan C.-I Div. omstreeks 12.30 duidelijk werd, dat de aanval der reeds ingezette onderdelen niet tot de herovering van het vliegveld had geleid, droeg hij 103 0 Laatstgenoemde is op 11 Mei aan zijn verwondingen overleden. a) Volgens deze officier omstreeks 8.45; volgens C.-II-R.Gr. kort voor 10.30. Vermoedelijk lag het juiste tijdstip tussen 10.00 en 10.30. 3) Dit was zeer begrijpelijk, aangezien niet alle commandanten dier troepen zich met C.-II-R.Gr. in verbinding hadden gesteld en de situatie zich bovendien steeds wijzigde.

NIMH | 1954 | | pagina 121