C.-II-R.Gr. op, de nog beschikbare compagnie (4-4 Dep.Bat.) in te zetten, nadat II-2 R.A. het vliegveld onder een krachtig uitwerkingsvuur zou hebben genomen. De reeds ingezette, doch vastgelopen onderdelen moesten de aanval hervatten. Later begaf C.-I Div. zich naar C.-II-R.Gr., die intussen zijn cp. had verplaatst naar Zuidhoorn. Afgezien van de reeds vermelde, gaf C.-I Div. in de loop van de namiddag nog de volgende bevelen. 12.05 aan C.-III-9 R.I., inhoudende dat dit bataljon (dat op last van C.-I L.K. om 10.30 per auto van Haarlem naar Voorburg was vertrokken, waar het ter beschikking kwam van C.-I Div.) moest halt houden als het hoofd de Geestbrug had bereikt en dat daarna nadere orders zouden volgen. 14.05 aan C.-Pel.Pag.-3 R.H., inhoudende dat dit peloton (dat op last van C.-I L.K. om 11.00 van Overveen naar 's-Gravenhage was vertrokken, waar het bevel had gekregen zich ter beschikking te stellen van C.-I Div. te Rijswijk) de westrand van Rijswijk moest helpen beveiligen en daartoe stelling moest nemen met een sectie op het snijpunt van de kunstweg Rijswijk-Waterin- gen met de spoorbaan Den Haag-Delft en met de andere sectie op het snijpunt van de kunstweg Rijswijk-Poeldijk met bovengenoemde spoor baan; aan C.-S.Mr.-3 R.H., inhoudende dat deze sectie (waaraan een overeen komstige opdracht was verstrekt als aan het Pel.Pag.) zich moest opstellen bij de R.K.kerk zuid van de Geestbrug. 17.58 aan C.-II-2 R.A. om met spoed twee stukken te zenden naar de Hoorn brug. 18.00 aan C.-S.Mr.-3 R.H. en C.-S. 6 veld-2-III Dep.B.A. om zich ter beschik king te stellen van C.-II-R.Gr. bij de Hoornbrug. Daarna volgden diverse bevelen voor de opmars naar Delft (zie blz. 110). Het optreden der Nederlandse onderdelen aan de Vliet en in de Z. en Z.W.rand van Rijswijk Op blz. 94 werd vermeld dat C.-II-R.Gr., na ontvangst van het bevel om het vliegveld Ypenburg aan te vallen, besloot de Vlietovergangen en de zuidrand van Rijswijk in beginsel te laten beveiligen door de depotonderdelen der artillerie. Daarbij dient men zich wel te realiseren, dat C.-II-R.Gr. op dat ogenblik niet op de hoogte was van de bevelen, welke intussen door C.-14 Dep.Bat. aan zijn compagnieën waren gegeven. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat zowel aan de Vliet als in de zuidrand 104 0 Deze stukken waren bestemd om de Johannahoeve en de fabriek Hopax (aan de Vliet) onder direct vuur te nemen.

NIMH | 1954 | | pagina 122