van Rijswijk diverse infanterie- en artillerie-depotonderdelen naast en los van elkander optraden. Zo zagen wij reeds, dat een detachement van III Dep.B.A. na 11.00 opdracht had ontvangen, 3-II-R.Gr. aan de Hoornkade en in de omgeving daarvan af te lossen. Opstellingen werden ingenomen aan de trambrug en tussen deze en de Hoornbrug, alsmede aan de Elsenburgerlaan en de Kleiweg. In de loop van de middag werden vele patrouilles gelopen langs de Vliet tot aan het motorgemaal en door de weilanden west daarvan. In dit zelfde terrein trad tot 15.00 óók op een detachement van 7-14 Dep.Bat., dat zich in hoofdzaak bij de trambrug ophield, tot het op laatstgenoemd uur ver plaatst werd naar Park Leeuwenbergh, met opdracht mede te werken aan de zuivering van het terrein aldaar. Na volbrachte taak, waarbij een aantal gevangenen werd gemaakt, keerde het detachement terug naar de kwartieren in Rijswijk. Een sectie van 2-14 Dep.Bat. beveiligde de 76 Bt.Lu.A. Bovendien was de 2e Sectie van 3-II-R.Gr. west van de Vliet achtergebleven, aangezien zij in gevecht was geraakt met parachutisten, die zich in de boerderij Kraaienveld en de in de nabijheid daarvan gelegen fabriek (Hopax) ophielden. Tijdens de hier gevoerde schermutselingen sneuvelden een sergeant, een korpo raal en een soldaat. Omstreeks 18.30 werd de fabriek onder vuur genomen door een stuk van II-2 R.A., dat door C.-I Div. daartoe ter beschikking was gesteld van C.-II- R.Gr. De boerderij geraakte in brand en de vijand trok terug in Z.O.richting, waarna de 2e Sectie zich naar de Hoornbrug begaf en daar aansloot bij 3-II-R.Gr. Tenslotte heeft ook 6-14 Dep.Bat., waarbij twee zware mitrailleurs, west van de Vliet geageerd. Deze compagnie, die van 11.00 af opstelling had genomen aan de Vredenburgh- weg ter hoogte van de spoorbaan Rijswijk-Delft, kreeg omstreeks 14.00 opdracht, de Plaspoelpolder binnen te rukken, teneinde af te rekenen met de bezetting van enige daar gelande vliegtuigen. De compagnie rukte in verspreide vorm op, kwam enige malen onder mitrailleur- vuur uit vijandelijke vliegtuigen, maakte contact met een patrouille van 4-6 Dep. Bat., die uit Delft was opgerukt, en keerde tegen 18.00 terug naar de Vredenburgh- weg. Ter weerszijden van de Vliet tussen de Hoornbrug en het spoorwegviaduct bij Voorburg werden door de daar ingezette detachementen op verschillende plaatsen schermutselingen gevoerd met verspreide groepen parachutisten. Hier traden de volgende Nederlandse onderdelen op. 2-14- Dep.Bat. (verminderd met de sectie, die 76 Bt.Lu.A. beveiligde). Van deze compagnie had een sectie bij Hoornwijk opstelling genomen, terwijl een andere sectie uit het bedekte terrein bij Zeerust in de polders patrouilleerde, waarbij zij een aantal gevangenen maakte. 105

NIMH | 1954 | | pagina 123