De luitenant begaf zich met de rest van het detachement naar villa Heeswijk aan de Vliet bij de Oude Tolbrug, waar personeel van 13 Bt.Lu.A., III-Dep.B.A. en 5-14 Dep.Bat. in een vuurgevecht gewikkeld bleek te zijn met vijand, die zich aan de overzijde van het water bevond. De Det.C. liet zich door een sergeant van de luchtdoelartillerie inlichten en begaf zich vervolgens naar een geschikt waarnemingspunt om de vijandelijke op stelling nader te verkennen. Hij constateerde dat de vijand zich ophield in Huize Dorrepaal en de onmiddellijke omgeving daarvan en deed de meegevoerde lichte mitrailleur aan het vuur deelnemen. De vijand deed geen pogingen om de Vliet te overschrijden, maar hield de brug, de omgeving van villa Heeswijk en de Vlietweg, zowel in de richting van de Hoorn brug als in de richting van het viaduct Voorburg, onder een goed gericht mitrail leur- en geweervuur. Het vuurgevecht hield gedurende de gehele ochtend aan zonder tot enig resul taat te leiden. Omstreeks 13.10 kwam C.-1-III-9 R.I., gevolgd door een groep zijner compag nie, bij de Oude Tolbrug aan. Na zich op de hoogte te hebben gesteld van de toestand ter plaatse, en van de Det.C. te hebben vernomen, dat deze een poging wilde doen Huize Dorrepaal te bestormen, stelde hij de groep te zijner beschikking en zegde hij toe, de zaak met zijn B.C. te zullen bespreken. Enige tijd later werd het bij 1-III-9 R.I. ingedeelde stuk pag. naar de omgeving van villa Heeswijk verplaatst en aldaar in stelling gebracht. Luitenant Maduro sprak met de stukscommandant af, dat deze op een nader overeengekomen sein vijf schoten zou doen afgeven op Huize Dorrepaal, waarna tot de bestorming zou worden overgegaan. Uit de beschikbare manschappen werden door de Det.C. drie groepen gevormd, waarvan twee de villa zouden be stormen, terwijl één groep zo lang mogelijk mitrailleur- en geweervuur zou blijven afgeven. Dit plan kwam omstreeks 14.00 tot uitvoering. Onmiddellijk na het vallen van het vijfde schot stormde de luitenant, op de voet gevolgd door de twee groepen, over de Oude Tolbrug, waarna de villa van twee kanten werd binnengedrongen. In het huis en in de onmiddellijke omgeving daarvan werden elf parachutisten gevangen genomen, waarvan zeven dekking hadden gezocht in een kelder, waarin ook een viertal oude dames, bewoonsters van het huis, werden aangetroffen. Aan Nederlandse zijde werden bij de bestorming geen verliezen geleden. Aan de daarna volgende doorzoeking van het Park Leeuwenbergh e.o. namen tal van manschappen van verschillende onderdelen, die zich in de nabijheid be vonden, deel. In de loop van de middag viel een groot aantal parachutisten in Nederlandse handen. 107 Huize Dorrepaal was een rusthuis voor herstellenden.

NIMH | 1954 | | pagina 125