Wij zagen reeds, hoe tijdens deze opmars contact werd verkregen met het detachement Maduro en hoe hieraan hulp werd verleend bij de vermeestering van Huize Dorrepaal. 1) Na deze actie bleef de sectie onder de adjudant-onderofficier de brug bewaken en kreeg een andere sectie der compagnie opdracht Park Leeuwenbergh te zuive ren, waar intussen ook de sectie, die oost van de Vliet was opgerukt, aankwam. Intussen had C.-1-III-9 R.I. van zijn B.C. opdracht ontvangen om, na zuivering der villa, op te rukken langs de Vliet naar de Hoornbrug en daar stelling te nemen. Tijdens de verplaatsing daarheen moest het aangrenzende terrein worden door zocht. Op 500 m voorafgegaan door een sectie, rukte de compagnie op. Ter hoogte van Vredenoord werd van daar aanwezige depottroepen het verzoek ontvangen, hulp te verlenen, aangezien zich nog veel Duitsers in de nabijheid zouden bevinden. Een tirailleursectie en een sectie zware mitrailleurs werden ingezet, met opdracht het bedekte terrein te doorzoeken. De rest der compagnie zette de mars naar de Hoornbrug voort, welke om 17.00 werd bereikt. De bij Vredenoord achtergelaten sectiën maakten, in samenwerking met andere onderdelen, enige tientallen Duitsers gevangen en sloten in de loop van de avond bij de Hoornbrug aan 20.00). 2-III-9 R.I. verzamelde om 15.20 en reed daarna, op bevel van de B.C., per auto naar de Z.W.rand van Rijswijk, waar, ter uitvoering van een door C.-I L.K. verstrekte opdracht, opstelling werd genomen met één sectie bij de spoorweg overgang in de Vredenburghweg en met de rest der compagnie zuid van de spoor wegovergang in de Kleiweg, ter dekking van II-2 R.A. Om 20.00 werd op bevel van C.-III-9 R.I. één sectie naar Kasteel Overvoorde ge zonden, waarna de S.C. zich moest melden bij C.-Gr. 's-Gravenhage te Wateringen. 3-III-9 R.I., verminderd met een sectie die te Voorburg achter bleef ter be waking van het postkantoor, werd op bevel van C.-III-9 R.I. naar de Hoornbrug aangetrokken, waar zij omstreeks 17.00 aankwam. De opmars naar Delft Na de aankomst van III-9 R.I. te Rijswijk, beschikte C.-I Div. over voldoende troepen om verdere uitvoering te kunnen geven aan de van C.-I L.K. ontvangen opdracht om op te rukken naar de Z.rand van Delft, daarbij het terrein tussen 109 (Zie schets/kaart Nr. 7) 0 Het verslag van C.-1-III-9 R.I. vermeldt: „Gekomen nabij de Geestbrug, nam de P.A.G., gedekt opgesteld de villa Leeuwenbergh met vijf schoten onder vuur, van dakrand tot beneden verdieping. Onder dekking van enkele mitrs. M.20, die tot vuren gereed werden gehouden op de ramen, werd na het vuren van de P. A.G. over de Geestbrug, de villa door de sectie van den A.O.O. I. Jansen bestormd, mede met behulp van enkele artilleristen, reeds ter plaatse aanwezig." Merkwaardiger wijze vermeldt dit verslag niets omtrent het moedige optreden van luitenant Maduro. Het staat wel vast, dat de sectie van 1-III-9 R.I., m.u.z. van één groep die aan de bestorming onder luitenant Maduro deelnam, pas daarna de brug heeft overschreden. Bovendien blijkt uit dit verslag, dat de Oude Tolbrug abusievelijk Geestbrug wordt genoemd en Huize Dorrepaal villa Leeuwenbergh.

NIMH | 1954 | | pagina 127