Rijswijk en Delft van vijand te zuiveren en vervolgens de kunstweg Delft-Rotter dam veilig te stellen voor eigen verkeer. Hij gaf daartoe omstreeks 18.00 de volgende bevelen. 1. aan C.-II-R.Gr.: zijn troepen te doen verzamelen, zo spoedig mogelijk langs de rijksweg op te rukken naar Delft en zich aldaar te melden bij de kantonne- mentscommandant, tot het ontvangen van nadere orders; 2. aan C.-III-9 R.I.: de beschikbare compagnieën van zijn bataljon te laten op rukken naar de noordrand van Delft, met als marsweg de oude weg langs de Vliet, en vervolgens contact op te nemen met de kantonnementscommandant 3. aan C.-4-4 Dep.Bat.: met de rest van zijn compagnie (twee sectiën a 25 man) opstelling te nemen langs de rijksweg ter hoogte van de wielerbaan en zich aldaar beschikbaar te houden als reserve van II-R.Gr.; 4. aan C.-III-R.Gr.: met de beschikbare onderdelen van zijn bataljon het terrein tussen Rijswijk en het vliegveld Ypenburg beoosten de rijksweg te zuiveren van vijanden 5. aan C.-S.Mr.-3 R.H.: zich ter beschikking te stellen van C.-II-R.Gr. bij de Hoornbrug. J) Omstreeks 20.30 gaf C.-I Div. mondeling opdracht aan C.-Pel.pag.-3 R.H., met zijn peloton aan te sluiten bij de troepen, die a cheval van de rijksweg oprukten. Op de vraag van de Pel.C. wie met de algemene leiding van de opmars was belast, ontving hij ten antwoord, dat een zodanige commandant niet was aange wezen, dat hij moest trachten zelf op de hoogte te komen van de toestand en naar behoefte steun moest verlenen, en dat hij waarschijnlijk nadere inlichtingen zou kunnen krijgen van de kantonnementscommandant te Delft. II-R.Gr. Bij de ontvangst van het bevel was de toestand bij dit bataljon als volgt (zie ook schets/kaart Nr. 7). 2-II (min twee sectiën) bevond zich bij de Hoornbrug en gebruikte aldaar de middagmaaltijd. Van 3-II bevond zich nog één sectie in actie west van de Vliet. Met uitzondering van de plv.C.C. en een gering aantal manschappen die bij de Hoornbrug waren verzameld, was de compagnie volkomen opgelost in het terrein tussen Rijswijk en het vliegveld Ypenburg. De M.C. verzamelde bij de Hoornbrug, waar ook de sectie van 47 C.Mr. zich bevond. Van de onder bevel van C.-II-R.Gr. gestelde 2-G.B.Gr. (min een sectie), bevond zich de C.C. met twee sectiën nabij Zuidhoorn. Eén sectie was nog bij de Pongong- hoeve. 110 0 De S.C. slaagde er niet in C.-II-R.Gr. te vinden en bleef met zijn sectie ter plaatse.

NIMH | 1954 | | pagina 128