veld Valkenburg onverwijld in te zetten, zegde de spoedige inzet van de beide andere bataljons toe en begaf zich vervolgens, na tevergeefs te hebben getracht telefonisch in verbinding te treden met zijn bureau te Noordwijk, per auto daar heen tot het geven van bevelen. C.-III-4 R.I. gaf aan C.-2-III-4 R.I. opdracht, met zijn compagnie op te rukken aan de westzijde van de kunstweg Katwijk aan den Rijn-De Pan (Wasse- naarse weg) tot ter hoogte van de N.W.-Z.O. lopende toegangsweg naar het vliegveld. Vandaar moest a cheval van laatstgenoemde weg de aanval op het vliegveld worden ingezet. Het was namelijk intussen wel aan C.-III-4 R.I. duidelijk geworden door de grote aantallen vliegtuigen, die sinds 5.30 op het veld waren geland, dat de ver dedigers het onderspit hadden gedolven en vliegveld Valkenburg in Duitse handen was gevallen. Zulks werd al spoedig bevestigd door enige van het vliegveld gevluchte manschappen, die in de zuidrand van Katwijk aan den Rijn aan kwamen. Terwijl 2-III-4 R.I. west van de Wassenaarse weg in ruitformatie oprukte, won de M.C. (min een sectie) in zuidelijke richting terrein, teneinde een opstelling in te nemen van waaruit de aanval der tirailleurcompagnie door vuur kon worden gesteund. Ter hoogte van de toegangsweg tot het vliegveld veranderde 2-III-4 R.I. van richting. Enige tijd later overschreden de voorste groepen de Wassenaarse weg. Bij het betreden van het open terrein werd vuur ontvangen uit de richting van het vliegveld en bovendien uit het duinterrein bij pl. 40. Een in de richting van pl. 40 ingezette sectie leed zware verliezen; de S.C. werd gewond. Nadat enige groepen er in waren geslaagd het vliegveld tot ongeveer 200 m te naderen, kwam de voorwaartse beweging overal tot staan en werd ten slotte de gehele compagnie teruggenomen op de duinrand west van de Wassenaarse weg. Bij de M.C. (min een sectie), die onder een goed gericht vijandelijk mortiervuur kwam te liggen en daardoor enige verliezen leed, ontstond een paniek, waardoor vier van de negen mitrailleurs verloren gingen. De rest der compagnie vloeide terug in de richting van de Wassenaarse weg ter hoogte van de Watertoren, waar zij ten slotte in de duinrand stelling nam. Hiermee was de eerste poging tot herovering van het vliegveld mislukt. Vijandelijke patrouilles drongen na in de richting van Katwijk aan den Rijn. Reacties uit de omgeving 1-IV Dep.B.A. C.-l Dep.Afd. van IV Dep.B.A. te Katwijk aan Zee ontving om 4.20 bericht van C.-IV Dep.B.A., dat de alarmtoestand was ingetreden. Tijdens de uitgifte van wapens en munitie vlogen meermalen vijandelijke vlieg tuigen over het barakkenkamp dat aan de zuidrand van het dorp was gelegen. Luchtaanvallen werden echter niet uitgevoerd. 115

NIMH | 1954 | | pagina 133