Teneinde meer gegevens omtrent de toestand te verkrijgen, zond de Bt.C. een luitenant met een detachement ter sterkte van 2 wachtmeesters en 18 korporaals per rijwiel naar Katwijk aan den Rijn, met opdracht, het vliegveld Valkenburg te verkennen. Het detachement, met uitzondering van een vooruit gezonden patrouille die al dadelijk in 's vijands handen viel, nam stelling in het dorp, een paar honderd meter noord van het tankstation aan de Wassenaarse weg. Toen de vijand in de loop van de ochtend het dorp uit Z.O.richting binnen drong, geraakte het gehele detachement in gevangenschap, waarna het naar het dorp Valkenburg werd afgevoerd. Van het detachement was één korporaal gesneuveld en één zwaar gewond. Een ander detachement, ter sterkte van een wachtmeester en 15 korporaals, eveneens per rijwiel, werd door de Bt.C. met een overeenkomstige opdracht ge zonden naar het dorp Valkenburg. Na achterlating der rijwielen op de N.O. oever, werd de Oude Rijn per bootje overgestoken en het dorp Valkenburg binnengedrongen. Ter hoogte van de kerk werd een vijandelijke patrouille waargenomen en buiten gevecht gesteld. Enige tijd daarna naderde een ongeveer 100 man sterke vijandelijke afdeling uit de richting van het vliegveld. Het detachement, dat intussen was opgelost in een drietal patrouilles, geraakte in gevecht, waarbij twee korporaals sneuvelden en de commandant gewond ge raakte. Omstreeks 7.00 vielen de commandant en het merendeel der manschappen in 's vijands handen. Eén patrouille slaagde erin over de Oude Rijn te komen en Rijnsburg te bereiken. Een Duitse patrouille, die langs de weg Valkenburg - Katwijk aan den Rijn tot het St. Willibrordus Gesticht (Seminarium) was doorgedrongen en vandaar trachtte de Oude Rijn te overschrijden langs de brug in de weg naar Rijnsburg, slaagde daarin niet, door het vuur van een klein detachement van de instructie batterij, onder bevel van een luitenant. Bij het hier gevoerde vuurgevecht sneuvel den twee Duitsers en een Nederlandse korporaal en werd de Nederlandse luitenant gewond. Det.-io Dep.C.B.T. C.-10 Dep.C.B.T. te Leiden zond, op last van C.-W.Fr.-Vg.H., onmiddellijk nadat hem berichten hadden bereikt over het landen van valschermtroepen op het vliegveld Valkenburg, een detachement ter sterkte van twee sectiën daarheen. De opdracht luidde, van Katwijk aan den Rijn op te rukken in de richting van Wassenaar en de aangetroffen parachutisten te vernietigen. Toen het detachement nabij het vliegveld Valkenburg aankwam, bleek dit reeds in Duitse handen te zijn gevallen. Vernomen werd, dat C.-III-4 R.I. een actie had ingezet ter herovering van het vliegveld. Van het detachement werd een gedeelte opgenomen in het verband van II1-4 117

NIMH | 1954 | | pagina 135