R.I.een ander deel, onder een vaandrig, opereerde min of meer zelfstandig tegen het vliegveld. Tijdens de gevechten verloor het detachement acht man aan gesneuvelden en acht man aan gewonden, terwijl ongeveer 25 man in Duitse handen vielen. Dep.Ajd. R.A. C.-Dep.Afd. R.A. te Oegstgeest ontving omstreeks 4.50 het alarmbevel en kort daarna opdracht om de toegangen tot het kantonnement af te sluiten. Aan deze opdracht werd voldaan. Contact met de vijand op de grond vond hier niet plaats. De opmars van 4 R.I. (min III) C.-4 R.I. te Noordwijk Binnen gaf omstreeks 4.45 allereerst telefonisch bevelen aan de commandanten van I en II-4 R.I., om door de mitrailleurcompagnieën hunner bataljons luchtafweeropstellingen te laten innemen. Vervolgens bezocht hij per auto zijn beide bataljonscommandanten, aan wie hij voorlopige aanwijzingen verstrekte voor de afmars, op zijn bevel, naar vliegveld Valkenburg, waarna hij ter verkenning naar Katwijk aan den Rijn vertrok, waar hij omstreeks 5.30 van C.-III-4 R.I. vernam, dat deze met de rest van zijn bataljon naar het vliegveld Valkenburg zou oprukken. Na terugkomst te Noordwijk Binnen, deed hij de commandanten van I en II-4 R.I. op zijn commandopost ontbieden, waar hij omstreeks 6.30 de volgende mondelinge bevelen gaf. „1-4 R.I., verminderd met een compagnie en een sectie van de M.C., rukt onverwijld op van Noordwijk aan Zee via de zeesluizen bij Katwijk aan Zee naar het duinterrein bij Pompstation (1000 m Z.W. van Katwijk aan den Rijn) en valt vandaar uit het vliegveld Valkenburg aan. II-4 R.I., verminderd met een compagnie en een sectie van de M.C., marcheert onverwijld van Noordwijk Binnen naar Katwijk aan den Rijn en valt het vliegveld uit N.richting aan. Van elk bataljon een compagnie en een sectie zware mitrailleurs voorlopig te Noordwijk achterlaten als reserve te mijner beschikking. Regimentsarts doet hulpverbandplaats inrichten in Seminarium te Katwijk aan den Rijn. De regimentscommandopost zal worden gevestigd te Katwijk aan den Rijn nabij de R.C.K." x) Vervolgens begaf C.-4 R.I. zich weer per auto naar het tankstation te Katwijk aan den Rijn, waar hij getuige was van de opmars van III-4 R.I. in de richting van het vliegveld. Daarna reed hij naar Katwijk aan Zee. Bij de brug over het Uitwateringskanaal aldaar, trof hij C.-Det. 4 Res.G.C. aan, die hem berichtte dat hij ingevolge ontvangen opdracht van C.-Gr.Leiden zijn 118 0 C.-4 R.I. lichtte de Cn - I en II-4 R.I. tevens in omtrent de reeds door C.-III-4 R.I. begonnen actie tegen het vliegveld.

NIMH | 1954 | | pagina 136