beide sectiën opstellingen had doen innemen ter veiligstelling van de buiten- en binnensluizen. Toen 1-4 R.I. te Katwijk aan Zee aankwam, ontving de B.C. van C.-4 R.I. opdracht, een tirailleursectie te dirigeren naar de R.C.K. te Katwijk aan den Rijn ter beveiliging van de regimentscommandopost. C.-2-I-4 R.I. werd met de levering dezer sectie belast. C.-4 R.I., die naar Katwijk aan den Rijn terugkeerde, stelde omstreeks 8.30 C.-I Div. telefonisch op de hoogte van de door hem getroffen maatregelen en vernam eerst toen, dat 4 R.I. en III-2 R.A. onder de bevelen waren gesteld van C.-III Div. Van laatstgenoemde commandant ontving hij omstreeks 10.00 telefonisch op dracht, het vliegveld Valkenburg te heroveren, daarna de Maaldrift te bezetten en vervolgens naar Wassenaar op te rukken. x) Hem werd niet gezegd, dat hij daarbij kon beschikken over de steun van III-2 R.A. C.-4 R.I. bracht onder de aandacht van C.-III Div., dat zijn regiment practisch nog slechts twee bataljons telde. Hij gaf daarom in overweging, hem voorlopig uit sluitend de verovering van het vliegveld op te dragen. C.-III Div. stemde daarmee in. Intussen was II-4 R.I. (min 1 en een S.-M.C.) om 7.30 van Noordwijk afge marcheerd in volgorde 2e Comp., Staf, 3e Comp., M.C. (min een S.). Een vijandelijke luchtaanval op de colonne, uitgevoerd iets ten noorden van het Uitwateringskanaal, veroorzaakte geen verliezen aan personeel, maar had ten gevolge dat de paarden van de verbindingsmiddelenwagens van St.-4 R.I. op hol sloegen en de wagens verloren gingen. Het verlies van dit verbindingsmaterieel belemmerde op 10 en 11 Mei in niet geringe mate de bevelvoering binnen het regiment. Nadat de 2e Compagnie de brug over het Uitwateringskanaal had overschreden, rukte zij het dorp binnen en ontving zij al spoedig vuur uit verschillende huizen ter weerszijden van de marsweg, waardoor zeer tijdrovende gevechten ontstonden. De vijand was namelijk, na de mislukte aanval van III-4 R.I., nagedrongen en in het dorp geïnfiltreerd. Ook de Staf en de 3e Compagnie, waarvan de voorste afdelingen omstreeks 10.00 het dorp binnenrukten, geraakten in gevecht. Hier bleek de vijand zich vooral genesteld te hebben bij het Seminarium en in verschillende huizen west daarvan, terwijl hij de bruggen over de westelijke tak van de Oude Rijn onder vuur hield. Aangezien de aanval op het vliegveld door II-4 R.I. niet zou kunnen worden uitgevoerd, alvorens Katwijk aan den Rijn volledig gezuiverd zou zijn, gaf C.-4 R.I. daartoe opdracht aan C.-II-4 R.I. De numeriek niet sterke, maar uitmuntend bewapende en geoefende Duitse luchtlandingstroepen wisten, tot omstreeks 15.00, het Seminarium e.o., alsmede het tankstation en het bruggetje in de Wassenaarse weg in de Z.W.rand van het dorp, in handen te houden. 119 i) Volgens C.-4 R.I. is het mogelijk, dat in plaats van „Wassenaar" gelast is „Wassenaarse Slag".

NIMH | 1954 | | pagina 137