Nadat zij deze punten onder de toenemende Nederlandse druk hadden ont ruimd, trokken zij, onder achterlating van enige gewonden en gesneuvelden, terug in de richting van Valkenburg, waarbij zij echter de steenfabriek tussen dit dorp en Katwijk aan den Rijn bezet hielden. Zo kwam het, dat II-4 R.I., in de loop van de dag versterkt met een sectie van 4 Bt.6 veld en een sectie van 4 C.Pag., eerst in de late namiddag uit Katwijk aan den Rijn kon deboucheren voor de aanval op Valkenburg (zie verder blz. 125). Terwijl II-4 R.I. gewikkeld was in de hierboven beschreven gevechten, rukte 1-4 R.I. (min le Comp., een sectie van 2e Comp. en een sectie van de M.C.) door het zware duinterrein zuid van Katwijk aan Zee naar de Wassenaarse weg op. Reeds ter hoogte van strandpaal 88 had de B.C. zijn bataljon laten opstellen met 3e Comp., versterkt met een S.-M.C. rechts; 2e Comp. (min een S.), ver sterkt met een S.-M.C. links; (beide Compn 300 m frontbreedte); Vbd.A., M.C. (min drie Sn.) in reserve achter het midden. Bij het bereiken van de Wassenaarse weg, dus na een verplaatsing over 2 km, moest verband worden opgenomen. Tijdens de verplaatsing door het duinterrein werd het bataljon meermalen door rondcirkelende Duitse vliegtuigen bevuurd zonder dat verliezen werden geleden. Aangezien op zeker moment bleek, dat 10 a 15 vliegtuigen op het strand waren geland tussen de strandpalen 90 en 92, waardoor dus gevaar ontstond voor rug en rechterflank van het bataljon, liet de B.C. een sectie van de M.C., beveiligd door een tirailleurgroep, tijdelijk in stelling komen. Zowel het voortdurend dekking zoeken tegen vliegtuigen, als het zware duin terrein dat het bewaren der juiste richting bemoeilijkte, waren oorzaak, dat het verband in het bataljon verloren ging en de verplaatsing zeer veel tijd kostte. Toen eindelijk delen der linker voorcompagnie de oostrand van het duinterrein nabij de Wassenaarse weg bereikten, bleek 2-III-4 R.I. zich in deze rand te hebben vastgezet na haar mislukte aanval (zie blz. 115). C.-III-4 R.I., die zich nabij de Wassenaarse weg bevond, nam de aldaar aan komende delen van 2-1-4 R.I. onder zijn bevel, zonder daarvan mededeling te doen aan C.-I-4 R.I., met wie het verband verloren was gegaan, doordat deze de in het duinterrein achtergeraakte 3e Comp. opzocht. Eerst geruime tijd later wist C.-III-4 R.I. in verbinding te treden met de kapi tein, C.-I-4 R.I., en nam hij diens bataljon in zijn geheel onder zijn bevel voor de hernieuwde aanval op en de bezetting van het vliegveld Valkenburg (zie verder blz. 123). Alvorens het verdere optreden van 4 R.I. te beschrijven, zal thans eerst aan dacht worden geschonken aan de maatregelen welke intussen door C.-III-2 R.A. waren genomen. II 1-2 R.A. HI-2 R.A. was gelegerd met Staf en 3e Bt. te Noordwijk Binnen, de Munitie colonne te Noordwijk aan Zee, de le Bt. tussen Noordwijk Binnen en Katwijk aan Zee en de 2e Bt. te Katwijk aan Zee. 120

NIMH | 1954 | | pagina 138