naar de Wassenaarse Slag op te rukken (zie blz. 145), waardoor de resterende troepen zijns inziens toch niet in staat zouden zijn het vliegveld veilig te stellen tegen eventueel te verwachten nieuwe luchtlandingen. De mislukte aanval op het dorp Valkenburg door II-4 R.I. Nadat Katwijk aan den Rijn was gezuiverd van de binnengedrongen vijandelijke patrouilles, moest II-4 R.I. het dorp Valkenburg aangrijpen. De opdracht daartoe was verstrekt door C.-4 R.I. C.-4 R.I. beschikte te Katwijk over II-4 R.I., 4 C.Mr., 4 Bt.6 veld, 4 C.Pag. en 1-1-4 R.I., welke laatste onderdelen, evenals 1-II-4 R.I., in de loop van de dag op bevel van C.-4 R.I. naar Katwijk aan den Rijn waren aangetrokken. Omstreeks 15.30 waren de volgende opstellingen ingenomen. 4 C.Mr.: in haar geheel nabij cp.-C.-4 R.I. 4 Bt.6 veld: Bt.C. met een sectie (welke ter beschikking was gesteld van C.-II-4 R.I.), nabij cp.-C.-4 R.I.; een sectie in stelling in de zuidrand van het dorp aan de Wassenaarse weg. 4 C.Pag.: twee sectiën in stelling in zuid- en westrand van het dorp; C.C. en een sectie (welke ter beschikking was gesteld van C.-II-4 R.I.) nabij cp.-C.-4 R.I. 1-II-4 R.I.: in reserve nabij het gemeentehuis. x) 1-1-4 R.I.: in stelling a cheval van de Wassenaarse weg nabij het tankstation; patrouilles in het voorterrein. 2-II-4 R.I., versterkt met de 2e Sectie van M.C.-II-4 R.I.: in gevechtsvorm aan de Wassenaarse weg ter hoogte van het tankstation. 3-II-4 R.I.: in gevechtsvorm in de Z.O. rand van het dorp a cheval van de weg naar Valkenburg. M.C.-II-4 R.I. (min 2e S.): op verschillende punten in het dorp opgesteld tegen luchtdoelen. Van alle bovengenoemde onderdelen had C.-II-4 R.I. uitsluitend de beschik king over 2-11-4 R.I. (met de daaraan toegevoegde sectie zware mitrailleurs), 3-II-4 R.I., M.C.-II-4 R.I. (min een sectie), een sectie van 4 Bt. 6 veld en een sectie van 4 C.Pag. Hij gaf kort na 15.00 de volgende opdracht: „2-II-4 R.I. rukt op langs de Wassenaarse weg naar het vliegveld Valkenburg en grijpt vervolgens het dorp Valkenburg uit Z.W. richting aan. 3-II-4 R.I. valt a cheval van de kunstweg Katwijk-Valkenburg laatstgenoemd oord aan. Elke compagnie, versterkt met een sectie zware mitrailleurs." C.-II-4 R.I., die zijn cp. had gevestigd bij de korenmolen, volgde de aanval van 3-II-4 R.I. 125 x) Deze compagnie was tijdens de verplaatsing van Noordwijk naar Katwijk aan den Rijn, waarbij gebruik werd gemaakt van drie autobussen en een trailer, door een drietal Duitse vliegtuigen ge mitrailleerd. Hoewel geen verliezen waren geleden, weigerden daarna twee sectiën de mars per autobus te vervolgen. Zij gingen van De Krom af te voet verder en kwamen geruime tijd na de rest der compagnie te Katwijk aan.

NIMH | 1954 | | pagina 143