Aangezien de voorwaartse beweging van deze compagnie al spoedig tot staan kwam door vuur uit de steenfabriek, verzocht C.-4 R.I. aan C.-III-2 R.A., op dit doel te laten inschieten en daarna een uitwerkingsvuur 3 minuten af te geven. Tijdens het onmiddellijk daarop volgende inschieten bleek, dat de eigen voorste troepen te dicht op het doel zaten en ontving C.-III-2 R.A. het verzoek het vuur pas om 15.55 te laten afgeven, daar de eigen troepen eerst uit de gevaarlijke zone moesten worden teruggenomen. Om 16.00, na het afgeven van het vuur, rukte 3-II-4 R.I. (versterkt met de le Sectie van 2-1-1 R.I., zie blz. 143) op, bezette de door de vijand verlaten fabriek en drong door tot over de brug over de Kleine Watering, waarna zij onder een krachtig mortiervuur kwam, waardoor de aanval stokte. De C.C. werd door een granaatscherf gewond en de compagnie vloeide terug tot de brug. De aanvalskracht was gebroken. C.-II-4 R.I. liet een tirailleursectie en een sectie zware mitrailleurs bij de brug achter en gelastte dat de rest der compagnie op de zuidrand van Katwijk zou terug gaan, met de bedoeling haar achter 2-II-4 R.I. te doen volgen naar het vliegveld teneinde van daaruit gezamenlijk op het dorp aan te vallen. Intussen was 2-II-4 R.I. tot in de nabijheid van het vliegveld Valkenburg op gerukt, dat reeds in Nederlandse handen bleek te zijn. Op last van C.-4 R.I. werd de compagnie daarop onder bevel gesteld van C.-III-4 R.I., die om versterking had gevraagd, zodat de door C.-II-4 R.I. gelaste aanval op het dorp Valkenburg geen voortgang vond. C.-II-4 R.I., die met 3-II-4 R.I. (min een sectie) later op het vliegveld aan kwam, ontving daar de opdracht van C.-4 R.I., terug te keren naar Katwijk en de afgebroken aanval langs de weg naar Valkenburg opnieuw in te zetten. Toen de korenmolen werd bereikt, viel de duisternis in en gaf de B.C. bevel tot het bezetten van de lijn tankstation-Kn.M.-trambrug-Rijnbrug in de weg naar Rijnsburg. De aanval op Valkenburg werd uitgesteld tot 11 Mei. Het gevecht om de Haagse Schouw De ophaalbrug bij Haagse Schouw over de Oude Rijn in de autosnelweg 's-Gra- venhage - Amsterdam was uiteraard van zeer groot belang voor de verbinding tussen de noord en zuid van de Oude Rijn gelegen delen van de Vesting Holland. Toen dan ook omstreeks 5.20 op 10 Mei bij verschillende commandanten te Leiden meldingen binnenkwamen omtrent de landing van Duitse valscherm troepen bij de Haagse Schouw, begrepen deze commandanten, dat daartegen onverwijld moest worden opgetreden. De commandanten, die de bovenbedoelde berichten ontvingen, waren C.-Gr. 126 (Zie schets/kaart Nr. 9) 1) Behalve door het vijandelijke mortiervuur uit Valkenburg, is de opmars zeer waarschijnlijk ook gehinderd door vuur van 1 Bt.6 veld, die bij Rijnsburg in stelling was gekomen en eveneens de fabriek onder vuur nam.

NIMH | 1954 | | pagina 144