Leiden-W.Fr.Vg.H. (die het onmiddellijk doorgaf aan C.-W.Fr.-Vg.H.), C.-II Dep.Inf. en C.-5 Dep.Afd.B.A. Eerstgenoemde commandant stond rechtstreeks onder C.-W.Fr.-Vg.H., die op zijn beurt onder C.-Vg.H. ressorteerde; C.-II Dep.Inf. stond, na het intreden van de oorlogstoestand, via de I.d.I. onder C.-Vg.H., en C.-5 Dep.Afd.B.A. stond onder C.-IV Dep.B.A., die tevens kantonnementscommandant was en overigens, via de I.d.A., onder C.-Vg.H. stond. De onderlinge bevelsverhouding dezer commandanten in geval van oorlog was niet vastgesteld, zodat, daar bevelen uitbleven, ieder naar eigen inzicht handelde. C.-Gr.Leiden had ter plaatse geen strijdbare troepen onder zijn bevel. J) C.-W.Fr.-Vg.H. had te Leiden onder zijn rechtstreeks bevel 10 Dep.C.B.T. (waarvan één sectie in de avond van 9 Mei was vertrokken naai de Zilk, Vogelen zang en de Klei ter versperring van de vliegvelden aldaar) en de Kaderopleiding tirailleurs-W.Fr.-Vg.H. C.-II Dep.Inf. beschikte over 10, 15 en 22 Dep.Bat. Van IV Dep.B.A. legerde alleen 5 Dep.Afd.B.A. te Leiden. Maatregelen van C.-W.Fr.-Vg.H. Omstreeks 4.15 werd van C.-Vg.H. de mededeling ontvangen dat Duitse troepen de oostgrens hadden overschreden. Om 4.25 gelastte C.-Vg.H. dat de alarmopstellingen ingenomen moesten blijven en alle stafkwartieren volledig moesten worden bezet. C.-W.Fr. gaf een en ander door aan zijn ondercommandanten. Om 4.40 meldde C.-Gr.Leiden, dat nabij vliegveld Valkenburg parachutisten waren neergelaten, waarna C.-W.Fr. omstreeks 5.00 opdracht gaf aan C.-10 Dep. C.B.T., twee sectiën daarheen te zenden (zie hieromtrent blz. 117). Daarna volgde omstreeks 5.20 een melding van C.-Gr.Leiden, dat 60 a 75 para chutisten bij de Haagse Schouw waren geland, waarin C.-W.Fr. aanleiding zag een detachement van de kaderopleiding daarheen te zenden. 2) Maatregelen van C.-$ Dep.Afd.B.A. Nadat omstreeks 4.30 gevolg was gegeven aan het door C.-IV Dep.B.A. ver strekte bevel tot alarmering, zond C.-5 Dep.Afd.B.A. omstreeks 5.20 een detache ment per rijwiel naar de Haagse Schouw, waar parachutisten zouden zijn geland. Maatregelen van C.-II Dep.Inf. C.-II Dep.Inf. ontving omstreeks 5.30 de eerste berichten omtrent landingen van parachutisten op en nabij vliegveld Valkenburg en bij de Haagse Schouw. Hij deed zijn bataljon alarmeren en nam het besluit alle toegangen tot de stad Leiden af te sluiten en troepen te zenden naar de Haagse Schouw. Omstreeks 6.00 gaf hij daartoe de volgende opdrachten. 127 x) 22 Dep.C.B.T. (min een S.) was naar vliegveld Ockenburg en stond onder bevel van C.-Gr. 's-Gravenhage; een S.-22 Dep.C.B.T. was te Wassenaar. 2) Een ander detachement der kaderopleiding werd naar Leidschendam gezonden (zie blz. 88).

NIMH | 1954 | | pagina 145