Aan C.-22 Dep.Bat. om de westelijke toegangen af te sluiten en de Haagse Schouw te bezetten. Aan C.-10 Dep.Bat. om, in overleg met C.-15 Dep.Bat., de N., O. en Z.toe- gangen tot de stad af te sluiten. Aangezien C.-15 Dep.Bat. nog niet bij zijn bataljon was verschenen, gaf C.-II Dep.Inf. rechtstreeks aan C.-5-15 Dep.Bat. opdracht, naar de Haagse Schouw op te rukken en de brug te bezetten. Hij liet voor C.-15 Dep.Bat. het bevel achter, zo spoedig mogelijk met de rest van het bataljon te volgen. Zo waren dus, grotendeels onafhankelijk van elkaar, reeds tussen 5.30 en 7.00 enige detachementen en compagnieën in opmars naar de Haagse Schouw. Het optreden dezer onderdelen, dat omstreeks 8.00 leidde tot de verdrijving van de Duitsers en het bezetten van de zo belangrijke brug, wordt hieronder in het kort beschreven. Detachement kaderopleiding W.Fr.-Vg.H. Dit detachement, ter sterkte van één luitenant, één sergeant en tien korporaals, vertrok tegen 6.00 per autobus langs de Haagweg. Even voorbij de spoorwegovergang bij De Vink liet de commandant zijn deta chement uitstijgen en langs de wegkant gedekt opstellen. De autobus werd naar Leiden teruggezonden. Van burgers werd vernomen, dat zich ongeveer 150 parachutisten bij de Haagse Schouw bevonden en dat deze de weg door middel van auto's hadden versperd. Aangezien over lichte mitrailleurs noch handgranaten werd beschikt, zodat een aanvallend optreden zijns inziens bij voorbaat tot mislukking zou zijn gedoemd, volstond de commandant met het bezetten van de spoorbrug, het afsluiten van de weg naar de Haagse Schouw en het uitzenden van een patrouille in 's vijands richting. Chef Staf-W.Fr.-Vg.H., met wie telefonisch verbinding bestond, stemde met de genomen maatregelen in en belastte de commandant tevens met de regeling van het verkeer. Het detachement bleef ter plaatse tot het omstreeks 19.15 op bevel van C.-W.Fr. naar de kwartieren te Leiden terugkeerde. Detachement van 5 Dep.Afd.B.A. Dit detachement, ter sterkte van een wachtmeester, een korporaal en 24 met karabijn bewapende manschappen, vertrok omstreeks 6.00 per rijwiel eveneens langs de Haagweg. Bij de spoorwegovergang voor bij De Vink bevond zich reeds het detachement kaderopleiding W.Fr.-Vg.H., waarvan de commandant een voorzichtig optreden aanbeval, aangezien de vijand zich vermoedelijk reeds tussen de Haagse Schouw en De Vink bevond. Langs de Hoge Rijndijk werd aanvankelijk nog per rijwiel, later, nadat vuur was ontvangen uit een vliegtuig, te voet opgerukt tot op 50 m van de brug bij de 128

NIMH | 1954 | | pagina 146