Haagse Schouw. Een soldaat van een achtergelaten patrouille geraakte gewond door een schot van onbekende herkomst. De Det.C. nam waar, dat zich op de brug een vijandelijke mitrailleur bevond die achter enige auto's in stelling stond. Nadat delen van II Dep.Inf., waarbij C.22 Dep.Bat., ter plaatse waren aange komen, sloot het detachement zich daarbij aan (zie verder blz. 132). Onderdelen van II Dep.Inf. 22 Dep.Bat. C.-22 Dep.Bat. ontving omstreeks 6.00 van C.-II Dep.Inf. de volgende op drachten: 1. de toegangen naar de stad bij de spoorwegovergangen aan Lage Morschweg, Hoge Morschweg en Haagweg afsluiten; 2. de brug bij Haagse Schouw bezetten. ad 1. Voor deze taak bestemde C.-22 Dep.Bat., naar gelang de onderdelen gereed waren voor de afmars, een sectie en een zware mitrailleur van 6-22 Dep.Bat. (Lage Morschweg), een sectie kaderopleiding tirailleurs van 5-22 Dep.Bat. (Hoge Morsch weg) en een sectie en een zware mitrailleur van 6-22 Dep.Bat. (Haagweg). De drie sectiën namen tussen 6.45 en 7.15 de bevolen opstellingen in. ad 2. Ter uitvoering van deze opdracht gaf C.-22 Dep.Bat. omstreeks 6.30 aan de commandant van de sectie kaderopleiding zware mitrailleurs opdracht, langs de Lage Morschweg, en aan C.-5-22 Dep.Bat. met de rest zijner compagnie langs Haagweg en Hoge Rijndijk, naar de Haagse Schouw op te rukken en de brug, die in handen van de vijand was gevallen, te heroveren. De compagnie, ter sterkte van twee sectiën '-), rukte, in afwijking van de gegeven opdracht, met de 3e Sectie onder een vaandrig langs de Lage Morschweg en met de 2e Sectie, eveneens onder een vaandrig, langs de Hoge Morschweg op. De C.C. bevond zich bij de 2e Sectie. De C.-Sectie kaderopleiding zw.mitr. vroeg korte tijd na zijn afmars om ver sterking, daar hij niet verder kon. C.-22 Dep.Bat. zond daarop de 3e Sectie van 5-22 Dep.Bat. vooruit en begaf zich per rijwiel langs de Lage Morschweg tot het punt van samenkomst met de autoweg, waar hij de sectie kaderopleiding aantrof, welke geen vijand tegenover zich had en nog geen schot had ontvangen. Nadat de 3e Sectie van 5-22 Dep.Bat. ter plaatse was gekomen, droeg de B.C. deze S.C. op, zijn sectie langs en oost van de autoweg te ontplooien en op de Haagse Schouw aan te vallen. C.-kaderopleiding ontving het bevel, west van de autoweg op te rukken naar de begraafplaats Rhijnhof en van daaruit de brug aan te grijpen. 129 x) Een sectie was ter beschikking gesteld van C.-Gr. Leiden ter beveiliging van het groepsstaf- kwartier.

NIMH | 1954 | | pagina 147