Daarna begaf C.-22 Dep.Bat. zich naar C.-Sectie kaderopleiding van 5-22 Dep.Bat. bij de spoorwegovergang aan de Hoge Morschweg en gaf deze bevel naar de brug op te rukken. Een zelfde opdracht gaf hij aan C.-6-22 Dep.Bat. ten aanzien van de sectie dezer compagnie op de Lage Morschweg. Aangezien hem was gebleken, dat C.-5-22 Dep.Bat. was afgeweken van het hem gegeven bevel, en dus langs de Haagweg en Hoge Rijndijk geen opmars naar de brug plaats vond, gaf de B.C. opdracht aan C.-3-22 Dep.Bat., twee sectiën zijner compagnie langs die weg te laten oprukken. 15 Dep.Bat. C.-5-15 Dep.Bat., die bij afwezigheid van zijn B.C. rechtstreekse bevelen had ontvangen van C.-II Dep.Inf., rukte omstreeks 7.00 uit en deed zijn compagnie eerst een uitgangsstelling innemen langs de spoorbaan west van Leiden. Hier werden opgesteld: kaderopl. 1940/11 onder een luitenant aan de Lage Morschweg; de 2e Sectie onder een luitenant aan de Hoge Morschweg; de 3e Sectie onder een vaandrig, ongeveer 200 m achter de 2e Sectie; de le Sectie onder een luitenant aan de Hoge Rijndijk, N.W. van de spoorbaan. Uit deze uitgangsstelling, die omstreeks 8.00 was ingenomen, werd kort daarna opgerukt naar de Haagse Schouw. C.-6-15 Dep.Bat. had van de intussen aangekomen B.C. bevel ontvangen, op te rukken langs de Lage Morschweg en de autoweg in de richting van Rijnsburg. Zo waren dus kort na 8.00 acht sectiën van 22 Dep.Bat. en acht sectiën van 15 Dep.Bat. tussen Leiden en de Haagse Schouw ingezet, waarbij vijf compagnies commandanten van twee verschillende bataljons, alsmede twee sectiecomman danten van een dier bataljons, als zelfstandige commandanten optraden. C.-22 Dep.Bat. en later ook C.-II Dep.Inf., C.-15 Dep.Bat. en C.-10 Dep.Bat. begaven zich in de richting van het te bezetten object. Terwijl de actie tegen de Haagse Schouw werd ingezet, waren ook de oostelijke en noordelijke toegangen tot Leiden bezet door onderdelen van II Dep.Inf. Het optreden dezer onderdelen heeft zich beperkt tot het vuren op vijandelijke vlieg tuigen en tot patrouillegang en blijft hier buiten beschouwing. Het gevecht om de brug en de omgeving daarvan Het gevecht om de brug zelf is betrekkelijk kort geweest. C.-22 Dep.Bat. had door een gesprek met burgers de indruk gekregen, dat de Duitse brugbezetting auto's dicht liet naderen om ze daarna als hindernis te doen dienen. Hij besloot hiervan gebruik te maken. Te 7.30 zond hij daartoe een adjudant-onderofficier-instructeur met enige onderofficieren, korporaals en manschappen per vrachtauto uit de Morschpoort- kazerne te Leiden over de Haagweg en de Hoge Rijndijk in de richting van de Haagse Schouw. Hij zelf volgde met een ordonnans, op enige afstand per rijwiel. De groep in de vrachtauto wist tot ongeveer 300 m zuid van de brug te naderen. Daarna stelde zij zich op links van de weg, waar werd aangetroffen een groep 130

NIMH | 1954 | | pagina 148