trailleurs, in de rug van de vijand met twee platboomde vaartuigen de Oude Rijn over op i 200 m N.W. van de brug, drongen door tot de weg naar Valkenburg en bezetten enige huizen aan die weg. Bij de overtocht werd één soldaat zwaar gewond, aan welke verwondingen hij drie dagen later is overleden. C.-10 Dep.Bat. had, na daartoe ontvangen bevel (zie hierboven), onmiddellijk de reeds gereed gehouden sectie mortieren op een vrachtauto doen laden en tevens C.-6-10 Dep.Bat. opdracht gegeven zich eveneens met de drie aanwezige zware mitrailleurs, die oost van Leiden in stelling stonden, naar de Haagse Schouw te begeven. De sectie mortieren arriveerde op het moment, dat de over de Rijn gevaren onderdelen zich zó dicht bij het woonhuis met schuur bevonden, waarin de vijand zich had verschanst, dat het mortiervuur daarop niet kon worden afgegeven, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. In de omgeving van de brug waren intussen steeds meer Nederlandse troepen aangekomen. Er heerste veel verwarring en meermalen werd op elkander ge schoten. C.-10 Dep.Bat. nam daarom voorlopig alles wat zich in de buurt van de brug bevond onder zijn commando en trachtte orde te scheppen. De actie op de linker Rijnoever Uit het door de vijand op de weg naar Valkenburg bezette huizencomplex werd vrij zwaar vuur ontvangen. In verband hiermede liet C.-6-22 Dep.Bat., nadat te 12.00 de 2e Sectie van 6-22 Dep.Bat. en de groep van de 2e Sectie van 5-15 Dep.Bat. met de beide plat boomde vaartuigen waren overgestoken, de le Sectie over de brug oprukken naar het genoemde complex. Onder dekking van het vuur, dat uit het café werd afgegeven, wist een sergeant van 6-22 Dep.Bat. de voordeur te bereiken van het woonhuis, waarvan de bijbe horende schuur door Duitse soldaten was bezet. Door stoutmoedig optreden en bijgestaan door een soldaat van 5-15 Dep.Bat, slaagde hij er in, de Duitse bezetting van de boerderij, ter sterkte van een negental manschappen, tot overgave te dwingen. In de schuur werden nog vier zwaar gewonden aangetroffen en in de omgeving enkele doden. In de loop van de middag verstrekte C.-10 Dep.Bat., die, zoals reeds vermeld, het commando op zich had genomen over de troepen in de omgeving van de brug, aan C.-6-22 Dep.Bat. de opdracht, met zijn ongeveer twee sectiën sterke com pagnie, versterkt met de kaderklasse van 22 Dep.Bat. ter sterkte van 25 man, voorwaarts te gaan in de richting Valkenburg. C.-6-22 Dep.Bat. slaagde er in op te rukken tot de Korte Watering, waar hij met zijn troep stelling nam. In deze stelling werd de nacht doorgebracht. Geduren de de nacht werd voortdurend vuur (lichtspoormunitie) uit het voorterrein ont vangen. Te d: 15.00 gaf C.-10 Dep.Bat. aan C.-6-10 Dep.Bat. opdracht, met zijn drie 133

NIMH | 1954 | | pagina 151