Een patrouille van de 2e Sectie van 5-15 Dep.Bat. onder de luitenant sectie commandant, rukte op langs de weg en bereikte later (15.00) de steenfabriek, waar de sectiecommandant voorlopig met het commando werd belast. De kaderopleiding 1940/11 van 15 Dep.Bat. was intussen als rechterflank dekking langs de Lage Morschweg opgerukt en had kort na 12.00 stelling genomen in het boerderijencomplex Veldheim (ongeveer 600 m oost van de steenbakkerij), waarheen een patrouille werd gezonden. C.-6-15 Dep.Bat., die 's morgens te 7.00 met vier sectiën afgemarcheerd was langs de Lage Morschweg naar de Leidseweg in de richting van Rijnsburg, deed aan die weg, ter hoogte van Veldheim, een stelling innemen met twee zware mi trailleurs, front naar de Oude Rijn. Hij bleef hier met zijn compagnie tot ongeveer 19.30, toen hij bevel kreeg van C.-15 Dep.Bat. om met de gehele compagnie (kaderopleiding 1940/11 inbegrepen) af te marcheren naar kp. 13 aan de autoweg, 600 m Z.W. van de Haagse Schouw, en aldaar front Z.W. stelling te nemen ter beveiliging van de brug (zie verder blz. 136). De beveiliging van de Haagse Schouw en onmiddellijke omgeving gedurende de nacht Te 19.30 ontving C.-15 Dep.Bat., die door C.-II Dep.Inf. voor de nacht van 10 op 11 Mei werd belast met het bevel over de onderdelen nabij de Haagse Schouw en op de beide oevers van de Rijn, het volgende bevel van C.-II Dep.Inf.: „Belet gedurende den nacht het doordringen van vijandelijke afdeelingen tot de Haagsche Schouw". Daar tengevolge van de gevechtshandelingen de verbanden door elkaar waren geraakt, ontbood hij onmiddellijk na ontvangst van dit bevel de commandanten van de hem ter beschikking staande onderdelen, n.l. de Cn 6-10 Dep.Bat., 5 en 6-15 Dep.Bat., 5 en 6-22 Dep.Bat. In verband met het nog steeds actieve optreden van de vijand, gelastte hij slechts de strikt nodige verplaatsingen. Maatregelen werden genomen tot afsluiting van de naar de Haagse Schouw voerende wegen en voor beveiliging en bewaking van het terrein, terwijl 6-10 Dep.Bat. met haar drie zware mitrailleurs werd belast met de luchtafweer. Bij het ingaan van de nacht was de opstelling der onderdelen als volgt: Ter afsluiting van de weg naar Valkenburg: a. 150 m noord van Haagse Schouw: 6-10 Dep.Bat. (tevens bestemd voor luchtafweer); b. bij snijpunt Korte Watering met weg naar Valkenburg: twee sectiën van 6-22 Dep.Bat. en kaderopleiding van 5-22 Dep.Bat. onder commando van C.-6-22 Dep.Bat. 135 (Zie schets/kaart Nr. 9a)

NIMH | 1954 | | pagina 153