gingstroepen en sectie munitiewerkers te Aerdenhout; 1-1 Aut.Bat. te Warmond; St.-I Aut.Bat. en 1 herstellingsploeg te Oegstgeest. Het eerste verplaatsingsbevel van C.-I L.K. aan C.-III Div. ontving laatst genoemde kort na 6.00. Het hield in, dat 1 R.I. en 1-6 R.A. met spoed naar het rayon Warmond-Rijnsburg-Poelgeest moesten worden verplaatst. Bovendien kreeg C.-III Div. bevel, 9 R.I. gereed te doen maken voor verplaatsing in zuidelijke richting met middelen van versneld vervoer en bij elk bataljon een compagnie op auto's gereed te doen stellen als stootgroep. C.III Div. gaf een en ander door en gelastte aan C.-l R.I. te Lisse, dat naar elk der drie genoemde oorden een bataljon moest worden gezonden. 1) C.-l R.I. besliste, dat St.-l R.I. van Lisse naar Sassenheim, en I, II en III-l R.I. respectievelijk van Sassenheim naar Rijnsburg, van Lisse naar Poelgeest en van Lisse naar Warmond zouden worden verplaatst. Deze verplaatsingen geschiedden, voor zover bekend, als volgt. 1-1 R.I. Het bevel voor de verplaatsing werd omstreeks 7.00 ontvangen, waarna over gegaan werd tot het vorderen van vrachtauto's, luxe auto's en taxi's. Bovendien nam de B.C. enige veiligheidsmaatregelen, bestaande uit het doen plaatsen van enige groepen van de le Comp. bij het viaduct in de autoweg waar de spoorbaan Leiden-Haarlem deze weg snijdt, en van een groep van de 3e Comp. bij het viaduct 1500 m N.O. daarvan. Bovendien vonden vóór de afmars naar Rijnsburg nog de volgende detacheringen plaats in verband met binnengekomen berichten omtrent het optreden van para chutisten beN. Noordwijk aan Zee. 6.00: de 3e Sectie van 3-1-1 R.I. naar het duinterrein beN. Noordwijk aan Zee, teneinde dit van parachutisten te zuiveren. 2) 6.30: de 2e Sectie van 2-1-1 R.I. naar station Piet Gijzenbrug, ter afsluiting van de kunstweg Sassenheim-Noordwijk. 3) Het bataljon vertrok tussen 8.30 en 9.00 compagniesgewijze naar Rijnsburg, waarbij, met uitzondering van de 3e Comp. welke per tram werd vervoerd, ge bruik werd gemaakt van auto's. De auto's volgden de hoofdverkeersweg tot het viaduct west van Oegstgeest en vervolgens de Leidse weg naar Rijnsburg. Op laatstgenoemde weg ontving een colonne der M.C. een zodanig hevig vuur uit de richting van het dorp Valkenburg, dat halt werd gehouden en uitgestapt. Om 10.00, toen de B.C. ter plaatse kwam, werd de mars naar Rijnsburg voort gezet. 137 1) C.-I-6 R.A. ontving geen bevel om naar bedoeld rayon op te rukken en bleef te Sassenheim tot 12.00, op welk tijdstip de afdeling onder de bevelen werd gesteld van C.-l R.I. 2) Deze sectie is na aankomst aan het radiostation Noordwijk (N.O.R.A.), waar zij abusievelijk onder vuur werd genomen door personeel van 4 Res.G.C., op last van C.-III Div. aldaar gebleven ter versterking van dit personeel. Parachutisten zijn niet waargenomen. 3) Deze sectie keerde om 14.30 op last van C.-l R.I. terug naar Sassenheim, waar zij belast werd met de beveiliging van cp.-C.-l R.I.

NIMH | 1954 | | pagina 155