II-l R.I. (min le Compagnie) Van dit bataljon was reeds op bevel van de R.C. een sectie van de 2e Compagnie naar het duinterrein N.W. van het vliegveld Ruygenhoek gezonden om dit te zuiveren. 2) 2-II-1 R.I. (min 2e Sectie) vertrok omstreeks 7.00 op gevorderde auto's naar Oud Poelgeest, waar zij kort daarna aankwam. Aangezien de C.C. van zijn B.C. tevens opdracht had ontvangen, contact op te nemen met C.-4 R.I. te Katwijk, reed de compagnie over Rijnsburg daarheen. 3) Omstreeks 8.00 liep zij vast voor de Rijnbrug oost van Katwijk aan den Rijn, welke onder vijandelijk vuur bleek te liggen. 3-II-1 R.I. marcheerde omstreeks 9.00 per auto af naar Oud Poelgeest, waar zij kort daarna aankwam, en de M.C., die om 8.40 vertrok, arriveerde aldaar omstreeks 10.00. Ook beide laatstgenoemde compagniescommandanten hadden opdracht ont vangen, contact op te nemen met C.-4 R.I., waartoe zij, overigens zonder succes, officieren uitzonden in de richting van Valkenburg. III-l R.I. Dit bataljon bereikte Warmond in de loop van de morgen. Bijzonderheden deden zich niet voor. Terwijl de bevolen verplaatsing van 1 R.I. werd uitgevoerd, ontving C.-III Div. nog verschillende opdrachten van C.-I L.K. Zo kreeg hij enige tijd na 6.00 opdracht, het vliegveld Valkenburg, dat ver moedelijk in handen van de vijand was geraakt, weder te doen bezetten, waartoe 4 R.I. en III-2 R.A. onder zijn bevel werden gesteld. Zoals reeds vermeld, duurde het geruime tijd alvorens C.-III Div. erin slaagde in telefonische verbinding te treden met C.-4 R.I., die intussen reeds het initiatief had genomen voor de opmars naar het vliegveld. Omstreeks 8.30 vernam C.-4 R.I. dat hij onder C.-III Div. was gesteld, en omstreeks 10.00 kwam het eerste telefonische contact tussen hem en C.-III Div. tot stand (zie blz. 119). v Omstreeks 7.15 gelastte C.-I L.K. de verplaatsing van een bataljon van 9 R.I. met middelen van versneld vervoer naar Voorburg (zie blz. 107). Om 9.30 gaf hij opdracht, II-6 R.A. gereed te doen maken voor verplaatsing in zuidelijke richting en gelastte hij tevens de cp. van C.-III Div. naar voren te verplaatsen, zodat de D.C. de actie van meer nabij zou kunnen leiden. Intussen had C.-I L.K., naar aanleiding van een gehouden bespreking met 138 J) l-II-l R.I. bewaakte het vliegveld Ruygenhoek. 2) Deze sectie trof nergens vijand aan en voegde zich later bij 1 -II-1 R.I. op het vliegveld. 3) Het is niet duidelijk, waarom C.-II-l R.I. deze opdracht gaf. Het opnemen van contact met 4 R.I. kon toch immers beter geschieden door C.-I-l R.I. na aankomst te Rijnsburg. Nog onbe grijpelijker is, dat C.-2-II-1 R.I. met de gehele compagnie naar Rijnsburg ging ter uitvoering van zijn opdracht. Mogelijk is deze verplaatsing geschied naar aanleiding van berichten van C.In structiebatterij 7 veld omtrent pogingen der Duitsers om de Rijnbrug bij Katwijk te overschrijden.

NIMH | 1954 | | pagina 156