C.-Vg.H., besloten een regiment van III Div. met spoed te laten oprukken naar 's-Gravenhage, teneinde daar als reserve de beschikking te krijgen over een onder deel van meer gevechtswaarde dan de reeds daartoe bestemde depotonderdelen. Het was hem bekend, dat zich in het terrein tussen de Oude Rijn en de N.O.rand van Wassenaar valschermtroepen ophielden, die o.a. de Maaldrift hadden bezet en schermutselingen leverden met delen van 1 R.H.M. De brug over de Oude Rijn bij de Haagse Schouw bevond zich sinds 8.00 weder in Nederlandse handen. Kort na 10.00 x) gaf hij daarom aan C.-III Div. bevel, 1 R.I. uit het rayon Warmond-Rijnsburg-Poelgeest te laten oprukken naar 's-Gravenhage (Haagse Bos e.o.), waarbij eventuele weerstanden bij de Maaldrift en Wassenaar moesten worden opgeruimd. C.-III Div. gaf deze opdracht, vermoedelijk zonder enige nadere toelichting, tussen 10.00 en 11.00 door aan C.-l R.I., die ter uitvoering daarvan de volgende bevelen gaf. 11.00 aan C.-I-l R.I.: Marcheer zo snel mogelijk over Katwijk aan den Rijn, De Pan en Rijksdorp naar Wassenaar. Eventuele tegenstand van Duitse troepen bij Wassenaar met kracht breken. Daarna over Den Deijl opmarcheren naar Den Haag (Haagse Bos). Uw bataljon dekt de opmars van de rest van 1 R.I. Een sectie pag. komt te Uwer beschikking. 11.15 aan wd.C.-II-l R.I. 2): Verzamel Uw bataljon en marcheer naar Den Haag (Haagse Bos) via de Haagse Schouw. Breek eventuele vijandelijke weerstand bij de Maaldrift. 1-1 R.I. dekt als voorhoedebataljon Uw opmars en marcheert over Wassenaar-Den Deijl. U marcheert eveneens over Den Deijl. Ik zend U een sectie pag. 12.00 aan C.-III-l R.I.: Marcheer snel naar Den Haag (Haagse Bos) via Poel geest-Haagse Schouw-Den Deijl. Vóór U He Bat., terwijl I als voorhoede bataljon de opmars dekt. Vijandelijke weerstand te verwachten bij Maaldrift en in de omgeving van Wassenaar. 3) Omstreeks 12.00 deed C.-III Div. aan C.-l R.I. weten, dat 1-6 R.A. onder diens bevel werd gesteld. Om 12.15 ontving C.-I-6 R.A. van C.-l R.I. opdracht, zijn afdeling zodanig in stelling te laten komen dat vuur kon worden gebracht in het opmarsvak van 1 R.I.; kortste baan de lijn De Vink-Haagse Schouw. In verband met de opmars van 1 R.I. naar Den Haag besloot C.-III Div., 9 R.I. te laten aantrekken naar het door 1 R.I. te verlaten rayon en gaf hij omstreeks 10.15 aan C.-9 R.I. bevel, zijn regiment (min III, dat naar Voorburg was ver plaatst) en II-6 R.A. (welke afdeling onder bevel van C.-9 R.I. werd gesteld) te doen oprukken naar het rayon Poelgeest-Rijnsburg-Oegstgeest. 139 x) Volgens het gevechtsverslag van C.-I L.K. om 11.00 a 11.15, maar dit moet op een vergissing berusten. 2) C.-II-l R.I. was wegens ziekte afwezig. 3) Hoe 1-1 R.I. bij zijn opmars over Katwijk aan den Rijn naar Wassenaar dekking kon verlenen aan de opmars van II-l R.I. over de Haagse Schouw is niet duidelijk. Van een voorhoedebataljon kon hier moeilijk worden gesproken.

NIMH | 1954 | | pagina 157