omstreeks het middaguur het vliegveld grotendeels door de Duitse troepen was verlaten, waarna deze zich in hoofdzaak hadden vastgezet in het dorp Valkenburg, terwijl zwakke krachten Katwijk aan den Rijn waren binnengedrongen. C.-4 R.I. was op dat tijdstip van mening, dat de door C.-III Div. omstreeks 10.00 gelaste bezetting van het vliegveld thans spoedig zou kunnen geschieden. Dit bleek echter voorlopig niet mogelijk tengevolge van het hardnekkige verdedi gende optreden des vijands. Op welk tijdstip C.-4 R.I. van C.-III Div. opdracht ontving om naar Den Haag op te rukken, waartoe 1-1 R.I., III-2 R.A. en II-6 R.A. onder zijn bevel werden gesteld, valt niet meer uit te maken. Volgens C.-4 R.I. heeft hij een dergelijke opdracht nooit ontvangen en was tot 17.45 zijn enige taak het vliegveld te her overen. l) C.-l R.I. vermeldt nergens dat 1-1 R.I. aan zijn commando werd onttrokken. C.-l-I-l R.I., die in verband met de dood van C.-I-l R.I. het gevechtsverslag van het bataljon reconstrueerde, vermeldt niets omtrent het volgens C.-l R.I. om streeks 11.00 aan C.-I-l R.I. verstrekte bevel voor de opmars naar Wassenaar, noch omtrent diens latere bevel om met kracht het vliegveld Valkenburg aan te vallen, de vijand te verdrijven en eerst daarna de opmars naar Den Haag uit te voeren. 2) Uit de gevechtsverslagen der compagnieën van 1-1 R.I. te Rijnsburg wordt de indruk verkregen, dat moeite is gedaan zich te verenigen met 4 R.I., zodat aan genomen moet worden dat de indeling van 1-1 R.I. bij 4 R.I. aan C.-I-l R.I. bekend was. Volgens C.-4 R.I. ontving deze pas om 17.45 van C.-III Div. bevel, op te rukken naar de lijn 500 m zuid van en evenwijdig aan de Wassenaarse Slag, waartoe 1-1 R.I. en II-6 R.A. te zijner beschikking werden gesteld. Nadat C.-4 R.I. had gewezen op de geringe sterkte van zijn regiment (III-4 R.I. practisch vernietigd; II-4 R.I. ingezet tegenover Valkenburg) werd nog een bataljon van 9 R.I. toegezegd. C.-4 R.I. moest dan met 1-1 R.I., 1-4 R.I. en het bataljon van 9 R.I. naast elkaar naar de Wassenaarse Slag oprukken. De daaruit voortvloeiende aanwijzingen van C.-4 R.I. komen hieronder bij de behandeling der verschillende onderdelen der gevechtsgroep ter sprake. 1-1 R.I. 1-1-1 R.I. (min een sectie) kwam omstreeks 8.00 te Rijnsburg aan, alwaar de C.C. van C.-Instructiebatterij 7 veld en burgers vernam, dat op het vliegveld 141 Deze opvatting van C.-4 R.I. kan moeilijk juist zijn, aangezien hij omstreeks 13.00 een opdracht verstrekte aan C.-II-6 R.A. Hij wist dus toen, dat deze afdeling onder zijn bevel was gesteld. Ver moedelijk heeft C.-III Div. hem mondeling (telef.) bevelen omtrent de vorming der gevechtsgroep en haar taak doen toekomen. 2) Volgens C.-l R.I. gaf hij deze opdracht kort na 11.00 aan C.-I-l R.I. Vermoedelijk was niet vliegveld Valkenburg, maar dorp Valkenburg bedoeld en is dat laatste ook bevolen. Dit valt althans op te maken uit de door 1-1 R.I. ingezette acties.

NIMH | 1954 | | pagina 159