Valkenburg bommenwerpers waren geland, dat Duitse parachutisten het vliegveld en het bedekte terrein bij het Seminarium te Katwijk aan den Rijn hadden bezet, en dat eigen depottroepen in gevecht waren bij de Rijnbrug in de weg Rijnsburg- Katwijk aan den Rijn (Zandlaan). Aangezien hij geen aanwijzingen had ontvangen omtrent de taak zijner compag nie na aankomst te Rijnsburg, en de B.C. nog niet aldaar was aangekomen, besloot hij twee sectiën voorlopig een opstelling te laten innemen aan de Z.W.rand van het dorp ter weerszijden van de weg naar Katwijk aan den Rijn, en één sectie daarachter in reserve te houden. Direct nadat deze opstelling was ingenomen, vroegen de troepen bij de Rijnbrug om versterking, waarop C.-l-I-l R.I. zijn reservesectie daarheen zond. Hij beschikte daarna niet meer over enige reserve, aangezien de sectie waarvan een deel was achtergelaten bij het viaduct in de autoweg (zie blz. 137) nog niet te Rijnsburg was aangekomen. Op dat ogenblik arriveerde juist 3-1-1 R.I. (min IJ sectie, zie blz. 137). C.-l-I-l R.I., die wegens afwezigheid van de B.C. de leiding nam, gaf aan C.-3-I-1 R.I. opdracht, met zijn compagnie stelling te nemen langs de N.Z. lopen de kunstweg tussen het Oegstgeesterkanaal en de Zandlaan, en een vijandelijk opdringen uit Katwijk over de Oude Rijn in de richting van Rijnsburg te beletten. C.-3-I-1 R.I. voerde deze opdracht uit. Omstreeks 9.00 arriveerde 2-1-1 R.I. (min een sectie, zie blz. 137), welke com pagnie op last van C.-l-I-l R.I. een opstelling als reserve innam in het Z. en Z.O. deel van het dorp. C.-I-l R.I. en het grootste deel van M.C.-I-l R.I. bereikten het dorp omstreeks 10.00. Op last van de B.C. stelde C.-M.C. onmiddellijk de le Sectie ter beschikking van C.-le Comp. Uit de na de oorlog opgemaakte gevechtsverslagen der compagniescomman danten valt af te leiden, dat de B.C. enige tijd na aankomst de volgende bevelen gaf. le Comp. (min een sectie), versterkt met een sectie-M.C., neemt stelling op de oostelijke Rijnoever met één sectie a cheval van de Zandlaan en met twee sectiën en de sectie zware mitrailleurs ter weerszijden van het voetveer bij Valkenburg over een frontbreedte van 300 m. 2) 3e Comp. (min IJ sectie) blijft in de reeds ingenomen opstellingen tussen het Oegstgeesterkanaal en de Zandlaan. 2e Comp. (min een S.) ter plaatse in reserve. Van de M.C. bleef de le Sectie ter beschikking van C.-le Comp., de 2e Sectie kwam in stelling aan de Zandlaan in de westrand van Rijnsburg; de 3e Sectie bleef op het marktplein te Rijnsburg en de 4e Sectie werd in stelling gebracht aan de Leidse weg, ongeveer 500 m zuid van Rijnsburg, met hoofdrichting Valkenburg. 142 0 Niet alleen personeel van de instructiebatterij 7 veld van IV Dep.B.A., maar ook 2-II-1 R.I. (zie blz. 138). 2) Toen de sectie a cheval van de Zandlaan haar opstelling innam, had 2-II-1 R.I. juist bevel ontvangen naar Poelgeest terug te keren (zie blz. 148). Het moet toen ongeveer 12.00 zijn geweest.

NIMH | 1954 | | pagina 160