1 Bt.6 veld, die intussen ook te Rijnsburg was aangekomen, kreeg opdracht in stelling te komen in de zuidrand van het dorp aan de Leidse weg, hoofdrichting west. Waar de sectie van 1 C.Pag., die in de loop van de dag eveneens ter beschikking kwam van C.-I-l R.I., in stelling is gebracht, is niet bekend. Vermoedelijk ontving C.-I-l R.I., korte tijd nadat hij de hierboven vermelde bevelen had verstrekt, de op blz. 139 genoemde opdracht van C.-l R.I. om naar Wassenaar op te rukken. Op dat tijdstip bevond de vijand zich nog in het bedekte terrein bij het Semi narium te Katwijk, van waar uit hij de brug over de Oude Rijn onder vuur hield, terwijl ook uit het dorp Valkenburg en de omgeving daarvan vijandelijk vuur werd ontvangen. C.-I-l R.I. nam het besluit, de reeds ingezette delen van zijn bataljon voorlopig ter plaatse te laten en daarmede de vijand op de westelijke oever onder krachtig vuur te houden. Onder dekking van dit vuur moest de 2e Comp. zich met één sectie in het bezit stellen van de Rijnbrug bij Katwijk, deze overschrijden en de hand reiken aan de troepen van 4 R.I., terwijl de rest der compagnie tegen het dorp Valkenburg moest aanvallen. Vervolgens zou het gehele bataljon over Katwijk oprukken naar Oostdorp en Wassenaar. C.-2-I-1 R.I. wees de le Sectie aan voor de uitvoering van het eerste deel der opdracht. Deze sectie, gecommandeerd door een eerste luitenant, rukte op met een groep rechts en twee groepen links van de Zandlaan tot ongeveer 300 m voor de brug. Daarna gaf de sectiecommandant aan één groep opdracht, de Oude Rijn noord van de brug over te steken en vervolgens naar de brug op te rukken. De rest der sectie bleef ter plaatse. Toen na enige uren bleek, dat de aangewezen groep er niet in was geslaagd de westelijke Rijnoever te bereiken, meldde de sectiecommandant aan C.-I-l R.I. dat de brug nog steeds onder vuur lag en de W. oever niet kon worden bereikt. Door het ingrijpen van de bataljonscommandant werd ten slotte de brug over schreden, nadat de sectiecommandant opdracht had ontvangen, om, in afwijking van de ontvangen order om de Wassenaarse weg te volgen na het bereiken van de W. Rijnoever, te samen met 4 R.I. op te rukken langs de weg naar dorp Valken burg. x) Na aankomst op de westelijke Rijnoever werd, zowel uit het bedekte terrein van het Seminarium als uit de kalkzandsteenfabriek 250 m zuid van de brug, vuur ontvangen waartegen dekking werd gezocht in de huizen langs de weg. Spoedig bleek, dat het vuur uit het Seminarium door eigen troepen van 4 R.I. was af gegeven. 2) 143 x) In dit bevel schuilt wellicht een aanwijzing, dat C.-I-l R.I. intussen bevel had ontvangen zich onder de bevelen te stellen van C.-4 R.I. a) Hieruit blijkt, dat het overschrijden van de brug plaats vond tussen 15.00 en 16.00, nadat het Seminarium in handen was gevallen van II-4 R.I.

NIMH | 1954 | | pagina 161