Voor het verdere optreden van de le Sectie van 2-1-1 R.I., in nauw verband met 3-II-4 R.I., wordt verwezen naar blz. 126. De actie van de rest der 2e Comp. tegen het dorp Valkenburg werd een vol komen mislukking. De 3e en 4e Sectie rukten van Rijnsburg op langs de weg naar Valkenburg tot 300 m Z.W. van het dorp, waarna de sectiën verspreid voorwaarts gingen. Een krachtig vijandelijk vuur uit westelijke richting (vermoedelijk uit de steen fabriek tussen Katwijk en Valkenburg) veroorzaakte een dode en drie gewonden. Toen 1 Bt.6 veld op bevel van C.-I-l R.I. de fabriek onder vuur nam, waarbij enige projectielen in de nabijheid der eigen infanteristen terecht kwamen, trokken beide sectiën op Rijnsburg terug. Daarna beperkte zich de strijd tot wederzijds vuur. Nadat de verbinding tussen Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn en dus tevens tussen 1-1 R.I. en 4 R.I. tot stand was gekomen, besloot C.-I-l R.I. zijn gehele bataljon naar Katwijk aan den Rijn te verplaatsen en de reeds in de voormiddag bevolen opmars naar Wassenaar uit te voeren. Tussen 16.00 en 17.00 verzamelden de rondom Rijnsburg verspreide onderdelen van de 2e Comp. (min le en 2e Sectie), de 3e Comp. (min 3e Sectie en een groep van de le Sectie) en de M.C. (min de le Sectie) op bevel van de B.C. in het dorp. Ook de sectie pag. en 1 Bt.6 veld werden daarheen aangetrokken. De le Comp. en de bij haar ingedeelde sectie zware mitrailleurs bleven tot het invallen van de duisternis haar opstellingen innemen, waarna ook zij op Rijnsburg terugtrokken, waar zij eerst omstreeks 21.30 aankwamen. Omstreeks 17.45 ontving C.-I-l R.I. van C.-4 R.I. bevel, om over Katwijk aan den Rijn en De Pan op te rukken tot 500 m zuid van de Wassenaarse Slag, daarbij rechts aangeleund aan 1-4 R.I. De afmars uit Rijnsburg geschiedde als volgt (zie schets/kaart Nr. 8). Omstreeks 20.30 vertrok de 2e Sectie van 3-1-1 R.I., op 200 m afstand gevolgd door de C.C. met de 4e Sectie en een sectie van de M.C. Aangezien de 3e Sectie zich te Noordwijk bevond en de le Sectie door de B.C. was belast met de beveili ging van de bataljonsgevechtstrein, was deze voorste compagnie slechts twee sectiën sterk. Hierachter volgde 2-1-1 R.I., eveneens slechts twee sectiën sterk, daar de 2e Sectie zich bij station Piet Gijzenbrug bevond en de le Sectie zich bij II-4 R.I. had aangesloten. Tenslotte volgde de M.C., behalve de le Sectie, die nog bij 1-1-1 R.I. was ingedeeld. 1 Bt.6 veld bracht een gedeelte van de nacht door nabij Katwijk aan den Rijn, evenals de gevechtstrein van 1-1 R.I., en marcheerde nog vóór het aanbreken van de dag achter deze gevechtstrein af langs de Wassenaarse weg. 144 Dit bevel was een uitvloeisel van het door C.-I L.K. genomen besluit om, in verband met het gevorderde uur en de intussen gemelde Duitse weerstanden tussen Katwijk en de Wassenaarse Slag, de opmars in de richting Den Haag voorlopig niet verder uit te voeren dan tot de lijn 500 m Z. van en evenwijdig aan de Wassenaarse Slag - Den Deijl - Voorschoten.

NIMH | 1954 | | pagina 162