Omtrent de verplaatsing van de sectie-1 C.Pag. zijn geen gegevens bekend. C.-l-I-l R.I. ontving bij zijn aankomst te Rijnsburg om 21.30 van de bataljons adjudant bevel, zo spoedig mogelijk af te marcheren over Katwijk aan den Rijn naar een lijn 500 m zuid van de Wassenaarse Slag. De rest van het bataljon was toen al afgemarcheerd. De C.C. liet zijn manschappen, waarvan velen door sloten hadden gewaad, voor zover nodig van droge kleding voorzien, welke door C.-instructiebatterij 7 veld werd verschaft. Tevens deed hij de te Rijnsburg aanwezige vrachtauto's (vier stuks) vorderen, teneinde het tijdverlies te compenseren. Met deze vier auto's werden omstreeks 23.30 als eerste slag de C.C., ruim 1 sectie tirailleurs en de le Sectie-M.C. vervoerd. Teneinde de door hem blijkbaar gevaarlijk geachte Zandlaan te vermijden, gaf de C.C. als te volgen weg op: brug over Oegstgeesterkanaal in noordrand Rijns burg - weg langs dit kanaal naar Katwijk aan den Rijn-Wassenaarse weg, waarbij hij over het hoofd zag dat de weg langs het Oegstgeesterkanaal niet door auto's kon worden gevolgd (voetbrug over de Noordwijkse Vaart), zodat omgereden moest worden over de Krom. De verdere lotgevallen van 1-1 R.I. zullen later worden behandeld (zie blz. 224). 1-4 R.I. C.-I-4 R.I., wiens bataljon zich op en nabij het vliegveld Valkenburg bevond (zie blz. 124), ontving omstreeks 20.30 een schriftelijk bevel van C.-4 R.I., in houdende, dat het bataljon via het Aanvoerkanaal moest afmarcheren naar Klein Berkheide, alwaar het aanbreken van de dag moest worden afgewacht, waarna, rechts aangeleund aan een bataljon van 9 R.I. en links aan 1-1 R.I., opgerukt moest worden tot 500 m zuid van de Wassenaarse Slag. Een sectie pag. en een sectie mortieren kwamen te zijner beschikking. C.-4 R.I. had namelijk besloten, in verband met het gevorderde uur en het nog niet te Katwijk aanwezig zijn van het bataljon van 9 R.I., de eventueel nodige aanval op de vijand bij de Wassenaarse Slag eerst bij het aanbreken van de dag in te zetten. C.-I-l R.I. werd daaromtrent echter niet tijdig ingelicht, zodat dit bataljon de oorspronkelijke opdracht uitvoerde. De le Compagnie van 1-4 R.I., die aanvankelijk als regimentsreserve te Noord- wijk was achtergebleven en later naar Katwijk aan den Rijn was aangetrokken, werd door C.-4 R.I. aangewezen om nabij de schietbaan zuid van Katwijk aan Zee een opstelling in te nemen ter beveiliging van de artillerie. Deze compagnie arriveerde aldaar omstreeks middernacht. 1) C.-2-I-4 R.I. ontving om 21.00 van de B.C. bevel, zich te verplaatsen naar de samenkomst van de Wassenaarse weg en de toegangsweg naar het vliegveld, en vandaar onder leiding van C.-3 Comp. op te rukken naar de Wassenaarse Slag. De bij cp.-C.-4 R.I. gedetacheerde sectie was weer bij de compagnie aangesloten. 145 1) Zoals hierna zal blijken, was III-2 R.A. intussen van stelling veranderd naar een terrein noord van het Uitwateringskanaal, terwijl II-6 R.A. nog niet was gearriveerd.

NIMH | 1954 | | pagina 163