II-6 R.A. De afdeling stond om 10.00 te Aerdenhout gereed voor de afmars en werd kort daarna door C.-III Div. ter beschikking gesteld van C.-9 R.I., die opdracht gaf, te wachten op nadere bevelen. Om 12.30 ontving de Afd.C. van C.-III Div. bericht, dat de eerst ontvangen order werd ingetrokken en dat de afdeling thans onder bevel van C.-4 R.I. te Katwijk aan den Rijn werd gesteld. Deze gelastte de afmars der afdeling naar Noordwijk, alwaar nieuwe bevelen moesten worden gevraagd. II-6 R.A. marcheerde over Vogelenzang naar Ruygenhoek, waar de weg naar Noordwijkerhout versperd bleek te zijn, zodat over Lisse en Sassenheim moest worden opgerukt. Op het open weggedeelte tussen Ruygenhoek en Lisse werd de 2000 m lange colonne door een Duits vliegtuig beschoten zonder dat verliezen werden geleden. Tussen Lisse en Sassenheim ontstond een belangrijk oponthoud, doordat de afdeling de colonne van 9 R.I. achterop reed, welke door een verkeersstremming niet verder kon. Zo kwam het, dat eerst omstreeks 16.30 de batterijen der afdeling in het bedekte terrein Offem bij Noordwijk Binnen opgesteld waren en nadere bevelen van C.-4 R.I. konden worden gevraagd. Deze luidden: in stelling komen zuid van Noordwijk, front zuid; vuur moet kunnen worden gebracht op het strand zuid van Katwijk aan Zee. Om 19.00 stond de afdeling tot vuren gereed. Om 21.25 gelastte C.-4 R.I. voorwaartse stellingverandering naar de noordzijde van de uitwateringssluizen te Katwijk aan Zee, welke stelling vóór het aanbreken van de dag moest zijn ingenomen. Tijdens de stellingverkenning in diepe duisternis werd van C.-III-2 R.A. ver nomen, dat diens afdeling reeds opdracht had aldaar in stelling te komen, hetgeen C.-II-6 R.A. meldde aan C.-4 R.I. Deze gelastte daarop, de batterijen verder oostelijk, tussen de sluizen en de brug noord van Katwijk aan den Rijn, te laten opstellen. Terwijl de voorbereidingen daartoe werden getroffen, werd een nieuwe op dracht van C.-4 R.I. ontvangen, waarbij het schietterrein zuid van Katwijk aan Zee als stellingterrein werd aangewezen. Op 11 Mei 7.00 stond II-6 R.A. aldaar tot vuren gereed met hoofdrichting zuid. Vuren werden voorbereid zuid van de Wassenaarse Slag, oost van het aanvoer kanaal der waterleiding. De linkergevechtsgroep (Zie ook schets/kaarten Nrs. 9 en 9a) Op blz. 139 werd vermeld, welke bevelen C.-l R.I. tussen 11.00 en 12.00 gaf ter uitvoering van de door C.-III Div. aan hem verstrekte opdracht om naar 's-Gravenhage op te rukken. Ook zagen wij reeds, hoe hij aan C.-I-l R.I. beval, 147

NIMH | 1954 | | pagina 165