het vliegveld Valkenburg met kracht aan te vallen, de vijand te verdrijven en daarna de bevolen opmars naar Den Haag uit te voeren. x) II-l R.I. (min 1) Toen wd.C.-II-l R.I. omstreeks 11.15 de opdracht ontving, zijn bataljon te verzamelen en naar Den Haag op te rukken via de Haagse Schouw, was de toestand als volgt. De 2e Comp. (min 2e Sectie) bevond zich te Rijnsburg tegenover de Rijnbrug. De 3e Comp. was te Oud Poelgeest, evenals de M.C. De B.C. trachtte telefonisch contact te krijgen met C.-2e Comp., waarin hij niet vóór 12.00 slaagde, zodat deze compagnie eerst om 13.00 te Oud Poelgeest aankwam, waarna koffie gedronken en gerust werd. Bovendien had C.-3e Comp., in verband met een ingekomen melding omtrent de aanwezigheid van parachutisten in een bosperceel 1 km Z.W. van Poelgeest, omstreeks 12.00 opdracht ontvangen van C.-II-l R.I. om met twee sectiën dit bos van vijand te zuiveren. Omstreeks 13.00 keerden beide sectiën onverrichterzake op Oud Poelgeest terug. Het bewuste bosperceel bleek vrij van vijand te zijn. Inmiddels ontving C.-II-l R.I. om 12.49, dus nog voordat de 2e Compagnie en de beide sectiën van de 3e Compagnie weer te Poelgeest verzameld waren, van C.-l R.I. bevel, zich onverwijld meester te maken van de brug bij Haagse Schouw. Tevens deelde de R.C. mede, dat 1 R.I., versterkt met 1-6 R.A., Wassenaar en Den Deijl zou vermeesteren en oprukken tot een lijn 500 m zuid van en evenwijdig aan de kunstweg Wassenaar-Den Deijl-Voorschoten. 2) C.-I-6 R.A. had van C.-l R.I. reeds opdracht ontvangen, zijn afdeling zodanig in stelling te doen komen dat vuur kon worden gebracht in het opmarsvak van 1 R.I. met als kortste baan de lijn Haagse Schouw-De Vink. C.-II-l R.I. gaf nu de volgende bevelen. 2-II-1 R.I. (min 2e Sectie) marcheert over Leiden naar Haagse Schouw en maakt zich meester van de brug. 3-H-l R.I. marcheert naar Den Deijl en sluit aldaar de weg af naar Den Haag. M.C.-II-l R.I. marcheert naar de Lage Morschweg (west van Leiden) en be reidt met twee sectiën vuur voor op de brug bij Haagse Schouw. Op welk tijdstip de sectie pag. bij II-l R.I. aankwam en welke opdracht aan deze sectie is verstrekt, is niet bekend. De bevelen van C.-II-l R.I. werden als volgt uitgevoerd. De 2e Compagnie (min 2e Sectie) marcheerde omstreeks 14.00 per auto af van Oud Poelgeest naar de westrand van Leiden, waarna te voet in de richting 148 1) Zie hieromtrent noot 2 op blz. 141. Daarna gaf C.-l R.I. geen bevelen meer aan C.-I-l R.I., zodat mag worden aangenomen, dat hij enige tijd later inderdaad van C.-III Div. de opdracht ontving om 1-1 R.I. af te staan aan C.-4 R.I. 2) Hieruit blijkt, dat op dat tijdstip niet aan C.-l R.I. bekend was, dat de brug bij Haagse Schouw zich sedert 8.00 in eigen handen bevond. Dit is des te opmerkelijker, daar in het omstreeks 11.00 gegeven bevel wel gesproken werd over te verwachten weerstand bij de Maaldrift, maar niet over verovering van de brug bij de Haagse Schouw.

NIMH | 1954 | | pagina 166