Deze had het regiment met ingang van 7 Mei belast met de bewaking van de grote autowegen 's-Gravenhage-Amsterdam, 's-Gravenhage-Utrecht en 's-Gra- venhage-Rotterdam, waartoe iedere ochtend om 2.00 een eskadron en twee sectiën zware mitrailleurs uitrukten. Dit was ook op 10 Mei geschied, zodat C.-l R.H.M. na 2.00 slechts be schikte over zijn staf, het 2e Eskadron, het mitrailleureskadron (min twee sectiën), het eskadron pag. (twee sectiën van twee stukken 4.7) en de sectie mortieren. Al het personeel dezer onderdelen, ook de ingekwartierde officieren en het verdere kader, bracht de nacht van 9 op 10 Mei bij zijn onderdeel door. Omstreeks 3.00 deed de R.C. het regiment alarmeren in verband met het ronken van de vele vliegtuigen en het vuren van het Nederlandse afweergeschut zodat, toen omstreeks 3.30 door C.-Vg.H. „hoogste gevechtsvaardigheid" werd bevolen, de troep spoedig daarna gereed was om uit te rukken. Van 4.30 af kwamen van alle zijden berichten binnen omtrent gelande para chutisten, in verband waarmede C.-l R.H.M. reeds enige maatregelen deed nemen. De juistheid hiervan werd bevestigd door een kort na 5.00 ontvangen bevel van C.-Vg.H., om de tussen vliegveld Valkenburg en Wassenaar gelande vijand aan te grijpen en te vernietigen. Op dat ogenblik had C.-l R.H.M. reeds de volgende bevelen verstrekt. Omstreeks 4.35 aan C.-2e Esk.zendt een verkenningspatrouille in de richting van de Haagse Schouw met opdracht vast te stellen of reeds parachutisten zijn gedaald. Omstreeks 4.40 aan C.-St.-l R.H.M.: verken en bezet zo mogelijk de brug bij de Haagse Schouw. Parachutisten zijn in die richting gedaald; aan C.-2e Esk.: parachutisten dalen bij Maaldrift en Haagse Schouw; onverwijld in zo breed mogelijk front aanvallen; aan C.-M.E.: meldt U bij C.-2e Esk. te Wassenaar. Omstreeks 4.50 aan C.-Esk.pag.: stuur een sectie naar kunstweg Den Deijl- Haagse Schouw, noord van Zuidwijk, alwaar St.-l R.H.M. en een gedeelte van 2-1 R.H.M. reeds in gevecht zijn met parachutisten, die geland zijn op de Maal drift. Stuur een andere sectie ter ondersteuning van het M.E. naar driesprong kunstwegen zuid van Rijksdorp. De gang van zaken was als volgt. De door C.-2e Esk. uitgezonden patrouille kwam ter hoogte van de Maaldrift onder verrassend vijandelijk vuur en geraakte daardoor uiteen. De commandant reed met een aantal manschappen door naar de Haagse Schouw, de overigen maakten keert en reden naar Wassenaar terug, waar zij C.-2e Esk. inlichtten. 2) 2-1 R.H.M. rukte omstreeks 5.00 met een peloton als spits langs de autoweg op. 155 0 Te Wassenaar: 14 Bt.Lu.A. (7.5 tl.) bij Huize Voorlinden; 163 Bt.Lu.A. (4 tl.) achter het Kerke- hout; het 3e Peloton van 1 Comp.Lu.Mitr. (2 tl.) in het Wavopark. Te Voorschoten: 78 Bt.Lu.A. (7.5 tl.) bij Duivenvoorde. 2) De patrouillecommandant ontmoette bij de Haagse Schouw een gewonde Nederlandse vlieger, die in de nabijheid gedaald was en bracht deze, op diens verzoek, naar Schiphol. Zijn manschappen keerden over Voorschoten naar Wassenaar terug.

NIMH | 1954 | | pagina 173