Dit peloton kreeg opdracht, gedaalde parachutisten op en aan de weg naar de Haagse Schouw onverwijld aan te grijpen. De beide andere pelotons werden door de eskadronscommandant gedirigeerd naar de driesprong van kunstwegen bij de N.W.punt van de Maaldrift, waar nadere bevelen moesten worden afgewacht. De E.C. ging met zijn commandogroep vooruit langs de autoweg tot de driesprong bij Landlust, waar hij het spitspeloton aantrof dat in een vuurgevecht was gewikkeld met parachutisten die op de weg stelling hadden genomen achter enige auto's. C.-St.-l R.H.M. was intussen ook bij Landlust aangekomen en had zijn man schappen een opstelling doen innemen rechts van de autoweg. Enige tijd later arriveerde de 2e Sectie pag., waarvan één stuk nabij de weg in stelling kwam. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht met de vijand, die zich zowel op als links van de weg had vastgezet. Omstreeks 5.30 openden enige overvliegende Duitse jagers het vuur en daalden talrijke transportvliegtuigen in de richting van het vliegveld Valkenburg. Tijdens een vuurpauze verplaatste de E.C. zich per motor naar de noordwest punt van de Maaldrift, waar hij een zijner pelotons aantrof. Het andere peloton had een opstelling ingenomen N.W. van de brug over de Wassenaarse Wetering. De E.C. deed een patrouille uitzenden in de richting van het vliegveld. Omstreeks 6.30 berichtte hem C.-l R.H.M., dat een regiment infanterie van Leiden uit in opmars was naar Valkenburg. C.-2e Esk. kreeg bevel deze opmars zoveel mogelijk te steunen. Hij deed daarop de beide noordwestelijke pelotons verkennend voorwaarts gaan ter weerszijden van de Wassenaarse Wetering. Omstreeks 8.00 ontving hij bericht, dat beide pelotons in een vuurgevecht waren gewikkeld, dat nog geen eigen troepen uit Leiden waren waargenomen en dat het noordelijke peloton gezichtsverband had met delen van het M.E., in stelling op de kunstweg naar Katwijk aan den Rijn. Korte tijd later landde op de Maaldrift een vijandelijk vliegtuig, waarvan de inzittenden zich in westelijke richting verplaatsten. De E.C. meldde dit aan C.-l R.H.M. te Wassenaar. Aangezien de verbinding met de autoweg hierdoor bedreigd werd en bovendien de commandant van het meest noordelijke peloton berichtte, dat hij onder vijande lijke druk langzaam terug ging, gelastte de E.C. de terugtocht voor beide pelotons in Z.W.richting. Omstreeks 9.30 ontving hij van C.-l R.H.M. bevel op Wassenaar terug te gaan. Daar de vijand intussen tot de westrand van de Maaldrift en tot de Hogeboomse weg doorgedrongen bleek te zijn, moesten de commandogroep en het middelste peloton dwars door het terrein terug gaan, waardoor een aantal motorrijwielen verloren ging. Na aankomst te Wassenaar werd in opdracht van C.-l R.H.M. stelling genomen 156 0 Blijkbaar werden de depottroepen uit Leiden bedoeld.

NIMH | 1954 | | pagina 174