in de N.O.rand van het dorp tussen de autoweg en de Zijl Wetering. Deze stelling is de rest van de dag bezet gebleven. De vijand zette zich vast aan de W. en N.W. rand van de Maaldrift en deed geen pogingen naar Wassenaar door te dringen. Het peloton aan de autoweg en St.-l R.H.M. waren reeds omstreeks 9.00 op bevel van de regimentscommandant op Deileroord teruggenomen. Intussen was het M.E. (min twee sectiën), na aanvankelijk op last van C.-l R.H.M. naar de Maaldrift te zijn afgemarcheerd, waar de E.C. tevergeefs getracht had in verbinding te treden met C.-2-1 R.H.M., in stelling gekomen aan de auto weg tussen Zuidwijk en Landlust. Op last van C.-l R.H.M. werd het kort na 5.00 vandaar verplaatst naar de kunst weg Wassenaar-Katwijk aan den Rijn, waar het in stelling kwam 800 m N.O. van de uitzichttoren, front N.O. Na enige tijd werd het eskadron versterkt met de le Sectie van het Esk.pag., welke tussen de zware mitrailleurs in stelling kwam. De rechter sectie zware mitrailleurs en het pag. brachten direct vuur op het vliegveld Valkenburg, waar Duitse toestellen landden. De linker sectie bewaakte de duinrand tussen Rijksdorp en De Pan. Omstreeks 6.30 werd het eskadron, wederom op bevel van C.-l R.H.M., terug genomen naar de kunstweg Wassenaar-Wassenaarse Slag, oost van de Uitzichttoren, van waaruit wederom het vliegveld onder vuur werd genomen (afstand 2500 m). Waargenomen werd, dat het veld tevens door Nederlandse artillerie werd bevuurd. Omstreeks 11.00 ontving C.-M.E. van C.-l R.H.M. een schriftelijk bevel, in houdende dat de vijand in opmars was langs de Wassenaarse Slag en dat het eskadron daartegen moest worden ingezet. De E.C. deed daarop zijn beide sectiën in stelling komen ter weerszijden van de Wassenaarse Slag, ter hoogte van de westrand van het bedekte terrein bij Rijksdorp. Hier waren intussen ook aangekomen li groep van het meest noordelijk inge zette peloton van 2-1 R.H.M. onder een kornet. Bovendien meldde zich omstreeks 15.00 een luitenant met 15 man en een lichte mitrailleur (zie hierna bij Det. „Wassenaarse Slag") van 4 Res.G.C. C.-M.E. nam alles onder zijn bevel en deed een verdedigende opstelling in nemen front west. Naar aanleiding van meldingen van burgers dat de vijand uit noordelijke richting naderde langs de weg naar Katwijk, deed de E.C. zijn 2e Sectie, benevens het personeel van 4 Res.G.C., verplaatsen naar de oostrand van het bedekte terrein bij Rijksdorp, zodat deze weg onder vuur kon worden genomen. Een vijandelijke opmars vond echter niet plaats. Omstreeks 16.00 gelastte C.-l R.H.M. verplaatsing van het M.E. naar Wasse naar, waar de eskadronscommandant zich diende te melden bij een kapitein van het luchtvaartbedrijf (L.V.B.). x) 157 x) Het personeel van dit bedrijf, ter sterkte van zes officieren en een vijftigtal minderen, was sinds 8 Mei grotendeels te Wassenaar gelegerd, terwijl de autocolonne in de genieloodsen aan de Maaldrift was ondergebracht, waar zich tevens een bewakingsdetachement van 12 man bevond. In de vroege ochtend van 10 Mei, zodra bleek dat het materieel in handen van de vijand dreigde te vallen, waren de auto's en motorrijwielen met spoed overgebracht naar Wassenaar (omgeving van de Kievit).

NIMH | 1954 | | pagina 175