De auto s werden daarop verlaten, waarna in vier groepen voorwaarts werd gegaan. Bij het bereiken van het park De Kievit deelde een daar aanwezige officier mede dat de vijand daar juist was verdreven, maar dat zich parachutisten hadden vast gezet bij het postkantoor. Nadat een daarheen ter verkenning vooruit gezonden groep gemeld had dat zich ter plaatse geen vijand meer bevond, werd de voorwaartse beweging hervat en C.-l R.H.M. bereikt. Deze gelastte stellingname a cheval van de Katwijkse weg ter hoogte van Duin- rel. Aan deze opdracht werd voldaan. 6-3 R.H. kreeg om 16.00 te Den Haag van C.-Vg.H. opdracht naar Wassenaar te gaan om mede te werken aan de verdrijving van de vijand die het gebouw van de radioluchtwachtdienst en de watertoren zou hebben bezet. Nadat de commandant zich had gemeld bij C.-l R.H.M., vertrok het eskadron naar het genoemde gebouw, waar zich geen vijand bleek te bevinden, waarna het terugkeerde naar Den Dei] 1Aldaar werd op bevel van C.-l R.H.A4. de autoweg Den Haag-Leiden afgesloten. Het detachementWassenaarse Slagvan 4 Res.G.C. Aan het westelijke einde van de Wassenaarse Slag bevond zich een kustdetache- ment ter sterkte van een tirailleursectie van 4 Res.G.C., welke compagnie onder bevel stond van C.-Gr.Leiden van W.Fr.-Vg.H. Dit detachement had tot taak, de kust ter weerszijden van de Wassenaarse Slag te bewaken en vijandelijke landingen uit de zee of uit de lucht te melden en te bestrijden. Sinds 3.00 was de alarmopstelling ingenomen, hetgeen inhield, dat zich slechts één tirailleurgroep in de gevechtopstelling bevond, terwijl de beide andere groepen waren opgelost in wachten en patrouilles langs het strand en in de duinen. De sectiecommandant bevond zich ongeveer 1 km landinwaarts aan de Wasse naarse Slag. Omstreeks 6.45 landden 12 a 15 Duitse transportvliegtuigen op het strand N.O. van pl. 92. Aangezien zich geen enkele hindernis op het strand bevond en dit gedeelte niet onder vuur lag, deden zich daarbij aan Duitse zijde geen ongevallen voor en werden geen verliezen geleden. De detachementscommandant ontving omtrent deze landing telefonisch bericht van de groepscommandant, die zich in de stelling bevond en die tevens om ver sterking verzocht. Aangezien de detachementscommandant niet over enige reserve beschikte, kon hij aan dat verzoek niet voldoen. Wel trachtte hij zoveel mogelijk personeel van de patrouilles en wachten te laten verzamelen bij zijn commandopost. Terwijl hij hiermede bezig was, drong de gelande vijand, ter sterkte van on geveer 200 man, de duinen binnen. De Nederlandse groep aan de Wassenaarse Slag werd al spoedig omsingeld en 160

NIMH | 1954 | | pagina 178