In afwachting van nader te ontvangen aanwijzingen van die autoriteit, overwoog C.-I Dep.Inf. wat hem te doen stond. Een oorlogstaak was uiteraard aan het depot niet opgedragen. Gelet op de weinige geoefendheid van het personeel, de beperkte bewapening, uitrusting en organisatie, waren de depottroepen al heel weinig geschikt om te strijden. Niettemin diende iets te worden gedaan. Hij besloot daarom te Waalsdorp te blijven en de daar aanwezige troepen aller eerst een beveiligende opstelling te laten innemen rondom het kamp. Hij meende namelijk rekening te moeten houden met het afwerpen van lucht- landingstroepen in het duinterrein N. van het kamp en het oprukken dezer troepen naar 's-Gravenhage. Terwijl de uit het kamp gevluchte manschappen successievelijk naar de barak ken terugkeerden, waar zij zich kleedden en wapenden, gaf C.-I Dep.Inf. de volgende bevelen. 5.45 aan zijn drie B.Cn.: alle compagnieën verzamelen; die van kamp Waalsdorp in de onmiddellijke nabijheid, die in de stad in de eigen loopgraven bij de oorlogs kazernes 5.47 aan C.-Dep.Bat.J.: bezet met twee compagnieën de westrand van de vlakte van Waalsdorp; taak: bestrijding van in de vlakte neerkomende para chutisten. C.-Dep.Bat.J. beschikte daartoe in het kamp over de 2e Comp., de 3e Comp. (verminderd met vier detachementen voor militaire bijstand) en de 6e Comp. (verminderd met het bedieningspersoneel voor twee zware mitrailleurs, ingezet bij de afsluiting binnenstad). Om 8.30 was de bevolen opstelling ingenomen, waarbij de 3e Comp. front noord en de beide andere compagnieën front oost maakten, waardoor deze de Waalsdorpervlakte met vuur konden bestrijken. C.-Dep.Bat.J. vestigde zijn cp. achter beide compagnieën. Enige tijd later werden op bevel van C.-I Dep.Inf. de 2e en de le Comp. van Dep.Bat.Gr. onder bevel van hun B.C. op de linkervleugel van de jagers ingezet, front N.W. Aangezien in de loop van de ochtend voortdurend vijandelijke vliegtuigen rond cirkelden boven Meyendel, zodat de indruk werd verkregen dat daar parachutisten zouden worden neergelaten, gelastte C.-I Dep.Inf., omstreeks 11.00, een zodanige wijziging in de opstelling dezer compagnieën, dat een verdedigend front werd ge vormd van hoogte 15,8 (300 m noord van Kp.24.5 aan de spoorbaan 's-Graven- hage - Scheveningen)-Loopert-Pompstation. Dit front werd van oost naar west bezet door 6-Dep.Bat.J. (met twee zware mitrailleurs), 3-Dep.Bat.J. (met een zware mitrailleur), 2-Dep.Bat.Gr. (zonder mitrailleurs) en 1-Dep.Bat.Gr. (met twee lichte mitrailleurs), terwijl de linker vleugel enige honderden meters van het Pompstation verwijderd bleef. Aangezien de totale sterkte der compagnieën slechts ruim 600 man bedroeg en de stelling meer dan 1200 m lang was, is het duidelijk dat slechts een zeer dun scherm kon worden gevormd. 164

NIMH | 1954 | | pagina 182